random
random
random
random

„Barszcz czerwony z pierogiem”



Składniki:


Barszcz: 1 kg buraków, 15 dag włoszczyzny, 10 dag wędzonki, 25 dag kości, cebula, kilka grzybków, przyprawy.

Pieróg: 3 szkl. mąki, 2 łyżki oliwy lub masła, 1 dag drożdży, sól, woda.

Farsz: Główka kapusty, 1 cebula, 1 jajo, kilka grzybów, 2 łyżki masła, sól, pieprz.

Sposób wykonania:


    Barszcz: Buraki obrać, posiekać drobno, posolić i lekko skropić winnym octem. Odstawić na pół godziny, później zalać wodą i gotować 45 min. (woda powinna przykrywać buraki na wysokość dwóch palców, nie więcej!). Osobno ugotować 0.25 kg kości z oczyszczoną włoszczyzną w 2 l wody, dodając przesmażoną wędzonkę, cebulę i kilka grzybków, a pod koniec gotowania sól i przyprawy (kilka ziarenek pieprzu, ziela angielskiego i listek laurowy). Wywar gotować na małym ogniu ok. 1.5 h, potem odcedzić i połączyć z ugotowanymi burakami. Wówczas odstawić na kilka godzin, a nawet na całą dobę, bo barszcz najsmaczniejszy jest, kiedy przygotujemy go dzień wcześniej.

    Pieróg: W misce rozkruszyć trochę drożdży, zmieszać je ze szklanką mąki i rozprowadzić 0.25 szkl. ciepłej wody. Posypać lekko mąką, przykryć miskę lnianą ściereczką i zostawić na ok. 15 min. do wyrośnięcia. Potem dodać 2 szkl. mąki, łyżeczkę soli rozpuszczonej w odrobinie wody rozmąconej z 2 łyżkami oliwy lub topionego masła. Wyrobić dość ścisłe ciasto, wybić je mocno drewnianą kopystką, odstawić do wyrośnięcia na ok. 20 min. Teraz ciasto wyjąć na osypaną mąką stolnicę, rozwałkować, nałożyć farsz, zawinąć zalepiając brzegi, posmarować po wierzchu oliwą, ułożyć na posmarowanej oliwą blasze i odstawić na 0.5 h do wyrośnięcia, a potem upiec na złoto-rumiany kolor (piec ok. 1 h).

    Farsz: Główkę kapusty podzielić na 4 części, ugotować, a po ostygnięciu odcisnąć dobrze z wody, drobno posiekać lub zemleć. Doprawić solą i pieprzem, przysmażyć na tłuszczu z drobno posiekaną cebulą, posiekanym jajem ugotowanym na twardo i kilkoma ugotowanymi, również posiekanymi grzybami. Dokładnie wymieszać. Pieróg podawać gorący, pokrajany w grube plastry i polany roztopionym masłem.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012