random
random
random
random

„Budyń z kapusty”Składniki:


1 kg kapusty, 5 dag cebuli, 8 dag czerstwej bułki, 1 szkl. mleka, 10 dag tłuszczu, 4 jaja, 5 dag tartej bułki, sól, cukier, pieprz do smaku, nać pietruszki.

Sposób wykonania:


    Kapustę pokroić na ćwiartki włożyć do dużej ilości wrzącej, osolonej i ocukrzonej wody z dodatkiem mleka. Gotować do miękkości. Odcedzić, ostudzić, dokładnie odcisnąć w ściereczce. Namoczoną w mleku bułkę również odcisnąć. Cebulę pokrajaną w kostkę zrumienić na części tłuszczu. Wszystkie składniki zemleć w maszynce dodać jaja, 2 łyżki tartej bułki oraz sól i pieprz, dokładnie wymieszać.

    Formę budyniową lub naczynie do kąpieli wodnej wysmarować tłuszczem (2 dkg), wysypać częścią tartej bułki. Resztę tłuszczu rozetrzeć w misce, dodając po jednym żółtku, połączyć ze zmieloną masą, przyprawić solą, cukrem i pieprzem. Białka ubić na pianę, lekko wymieszać z masą, dodać tartą bułkę. Masę włożyć do formy budyniowej, wyrównać powierzchnię, szczelnie zamknąć, wstawić do garnka wypełnionego wrzącą wodą do trzech czwartych wysokości formy. Garnek przykryć pokrywą, budyń gotować ok. 45 min. Ugotowany budyń wyjąć z formy, wyłożyć na okrągły półmisek, podzielić ostrym nożem na porcje. Podawać polany stopionym masłem i posypany zrumienioną tartą bułką. Przybrać nacią pietruszki.

    Budynie podaje się również z sosami. Do gotowania budyniu można wykorzystać 2 garnki różnej wielkości, tak aby jeden mieścił się w drugim. Do mniejszego włożyć masę budyniową, szczelnie przykryć (pokrywkę umocować przywiązując ją do uszu garnka), wstawić do większego, wypełnionego wrzącą wodą i gotować.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012