random
random
random
random

„Czernina III”Składniki:


0.5 kg głowizny, 0.5 kg płucek, kromka chleba razowego lub miodownika, 35 dag włoszczyzny, 0.5 l krwi wieprzowej, kilka grzybków, 1 cebula, pieprz, sok z cytryny lub ocet.

Sposób wykonania:


    Ugotować wywar z kości, mięsa i podrobów. Po wyszumowaniu wrzucić do niego umytą, obraną i opłukaną włoszczynę oraz parę grzybków (wcześniej namoczonych) i podpieczoną cebulę. Ugotowany wywar przecedzić. Chleb lub miodownik pokroić w kostkę, następnie namoczyć w wodzie, dobrze rozbić i następnie rozrobić z krwią, spuszczoną podczas uboju do miski z odrobiną octu lub soku cytrynowego i soli. Dolać do wywaru. Czerninę zagotować i przyprawić do smaku. Podawać z ziemniakami.

    Według innych przepisów można użyć zamiast podrobów świeżej słoniny ze skórką, którą po ugotowaniu należy pokrajać w kostkę i wrzucić z powrotem do garnka. Można też ugotować oddzielnie świeżych gruszek i jabłek (zimą suszonych) i wraz z sosem, w którym się gotowały, a którego powinno być mało, wlać do wazy. Nie zaleca się używać mąki zamiast chleba lub miodownika, gdyż krew może się łatwiej zwarzyć. Można ugotować oddzielnie kluseczki krajane, które wraz z podrobami należy włożyć do wazy i zalać zupę.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012