random
random
random
random

„Gulasz wieprzowy z wołowy lub cielęcy (baraniny, koniny, dziczyzny, podrobów)”Składniki:


75 dag wieprzowiny z kością, wołowiny, cielęciny, baraniny, koniny, dziczyzny lub podrobów, 1 dag mąki, 4 dag smalcu, papryka w proszku, sól, liść laurowy, mielony pieprz, 5 dag koncentratu pomidorowego.

Sposób wykonania:


    Mięso opłukać, oddzielić od kości, pokrajać na kawałki, osolić i obtoczyć w mące. Smalec silnie rozgrzać na patelni i obsmażyć w nim mięso na rumiano ze wszystkich stron. Ilość smalcu można zmniejszyć, jeżeli mięso jest tłuste. Mięso włożyć do rondla, a na pozostałym tłuszczu zasmażyć paprykę w proszku, po czym przełożyć ją wraz z tłuszczem do rondla z mięsem. Patelnię opłukać wodą (0.5 szkl.) i wlać ją do rondla z mięsem, dodać sól. Rondel przykryć i dusić mięso, uzupełniając stopniowo odparowaną wodę. Do prawie miękkiego mięsa dodać liść laurowy. Gotową potrawę przyprawić pieprzem do smaku. Do gulaszu można dodać 5 dag koncentratu pomidorowego, który należy uprzednio zasmażyć w tłuszczu i rozrzedzić zimną wodą lub wywarem pozostałym z gotowania innej potrawy. W sezonie świeżych, tanich pomidorów dodaje się je zamiast koncentratu, po uprzednim uduszeniu i przetarciu przez sito.

    Gulasz podaje się z ziemniakami, kaszą, makaronem lub z kładzionymi kluskami oraz z surówką z warzyw. Gulasz z wołowiny, cielęciny, baraniny, koniny i z dziczyzny przygotowuje się w analogiczny sposób jak gulasz z wieprzowiny, zależnie od rodzaju mięsa, stosuje się odpowiednie przyprawy, np. do cielęciny i baraniny można dodać 1 - 2 ząbki czosnku, do wołowiny i koniny - ziele angielskie, do dziczyzny - ziele angielskie i jałowiec. Przez dodanie w czasie duszenia mięsa pokrajanych warzyw można otrzymać różne warianty gulaszu.


[Komentarzy: 1]
Kuchnia polska © 2002 - 2012