random
random
random
random

„Kaczka na dziko z owocami”Składniki:


2 kaczki, 2 kg kwaśnych jabłek (można użyć pomarańczy - grejpfrutów - agrestu - winogron lub kiwi), 4 ząbki czosnku, 100 ml żubrówki, po 1 łyżeczce estragonu oraz rozmarynu i majeranku, 50 ml oleju, sól, pieprz.

Marynata: 300 g włoszczyzny (seler - pietruszka - marchewka), 500 ml czerwonego wytrawnego wina, 6 ziaren ziela angielskiego, 8 jagód jałowca, 2 liście laurowe.

Sposób wykonania:


    Kaczki umyć, osuszyć i natrzeć mieszanką przygotowanego z oleju, posiekanego czosnku, estragonu, majeranku, rozmarynu, soli i pieprzu oraz żubrówki. Odstawić w chłodne miejsce. Zetrzeć na tarce warzywa, dodać zioła i gotować w 500 ml wody ok. 15 min. Dodać wino i zagotować. Wystudzić marynatę.

    Kaczki włożyć do kamiennego lub szklanego naczynia i zalać marynatą. Odstawić na 12 - 24 h do lodówki i co jakiś czas przekładać na drugą stronę. Następnie kaczki wyjąć z marynaty, obsuszyć. Faszerować obranymi i wypestkowanymi, a jeśli trzeba podzielonymi w cząstki owocami. Nafaszerowane kaczki zszywyć lub spinąć wykałaczkami i w brytfannie włożyć do piekarnika. Piec ok. 2 h (kaczka jest upieczona, kiedy po nakłuciu ze środka nie wypływa różowy sok). W trakcie pieczenia kaczki polewać powstałym sosem, a wytopiony tłuszcz odlewać łyżką. Sos uzupełniać przecedzoną marynatą. Do sosu można dodać galaretkę owocową i przyprawić solą i pieprzem.

    Po upieczeniu kaczki podzielić na porcje, polać sosem i obłożyć owocami. Dodatkowo obok. każdej porcji można położyć wydrążoną gruszkę lub jabłko wypełnione czerwonymi borówkami. Owoce przed podaniem wstawić na kilka minut do rozgrzanego piekarnika. W ten sam sposób można przygotować gęś na dziko z owocami.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012