random
random
random
random

„Kapuśniaczki”Składniki:


Nadzienie: 1 kg kapusty słodkiej, 5 dag tłuszczu, 3 dag cebuli, sól, pieprz, cukier do smaku.

Rozczyn i ciasto: 2 dag drożdży, 1 dag cukru, mleko, 25 dag mąki, 8 dag masła, 2 żółtka, 15 dag śmietany, sól.

Sposób wykonania:


    Opłukać, obrać, ugotować kapustę, wycisnąć z niej starannie wodę skręcając ją w ścierce, zemleć w maszynce. Arkusze papieru kancelaryjnego pokrajać na małe, prostokątne kawałki (10x13 cm), posmarować je tłuszczem.

    Sporządzić ciasto: zrobić rozczyn z drożdży, postawić do wyrośnięcia. Posiekać mąkę z masłem, przełożyć ją do miski: do mąki wyłożyć rozczyn, dodać żółtka, sól i śmietanę, zarobić tak gęste ciasto, aby dało się kształtować na stolnicy.

    Sporządzić nadzienie: Pokrajać i lekko przesmażyć cebulę, dodać zmieloną kapustę, sól, pieprz, cukier do smaku, przysmażyć dla odparowania.

    Wyrośnięte ciasto podzielić na małe części po 2 dag, rozciągnąć je na prostokątne kawałki. Na każdy kawałek ciasta nakładać odpowiednią ilość ciepłej kapusty, rozsmarować, zwinąć każdy kapuśniaczek w rulonik, owinąć luźno w papier, układać na blasze zakończeniem ciasta i papieru na spód, postawić do wyrośnięcia (16 szt.). Wyrośnięte ciasto upiec w dobrze wygrzanym piekarniku. (35 - 40 min.). Prostokątny półmisek wyłożyć serwetkami z bibułki. Po upieczeniu ciasta odjąć papier, ciasto ułożyć na półmisku. Podawać gorące do zup czystych lub jako zakąskę.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012