random
random
random
random

„Kebabczety wieprzowe z sosem z wędzonych śliwek”Składniki:


1 kg peklowanej szynki wieprzowej, 0.25 kg peklowanej słoniny wieprzowej.

Przyprawy: 1 łyżka drobno roztartego suszonego majeranku, 1 łyżeczka świeżo mielonego pieprzu, 0.5 główki roztartego z dodatkiem soli czosnku.

Sos: l rosołu z kości i z dwóch grubych plastrów wędzonego boczku, 12 rostartych w moździerzu ziaren jałowca, 0.5 kg wędzonych śliwek, 0.5 łyżeczki świeżo mielonego pieprzu, 0.25 łyżeczki chili, 1 łyżeczka drobno roztartego suszonego czombru, 1 kieliszek koniaku lub brandy, syrop ze śliwek węgierek, sól i pieprz do smaku.

Sposób wykonania:


    Szynkę (oczyszczoną z włókien i tłuszczu) zmielić na grubym oczku, a słoninę na drobnym oczku. Dokładnie wyrobić zmielone mięso z wszystkimi przyprawami i dolać rosołu (po wyrobieniu masa musi być kleista). Jeżeli potrzeba dodać soli do smaku. Odstawić na 1 dzień w chłodnym pomieszczeniu w emaliowanym lub kamionkowym naczyniu.

    Formować wałeczki grubości dużego palca i długości ok. 5cm, podwędzić w zimnym dymie (ok. 2 h.). Grillować na aluminiowej tacy wysmarowanej olejem (na gorącym węglu) ok. 10 min. (po 5 min. z każdej strony).

    Sos: śliwki rozciąć i wyjąć pestki. Wędzić w zimnym dymie ok. 6 h. Rosół doprowadzić do wrzenia i dodać uwędzone śliwki i roztarty jałowiec. Gotować na małym ogniu, pod przykryciem, do zredukowania płynu o połowę (śliwki powinny być bardzo miękkie). Przetrzeć zupę ze śliwkami przez sito i gotować często mieszając, aż do wymaganej gęstości sosu. Pod koniec gotowania dodać pieprz, chili i czomber. Zestawić z ognia, przyprawić solą (jeżeli jest za mało słodkie dodać syropu węgierkowego) i mieszając wlewać koniak. Więcej nie gotować.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012