random
random
random
random

„Kiełbasa biała domowa”Składniki:


1.5 kg cielęciny lub wołowiny, 1.5 kg mięsa drobiowego (podudzia i piersi z kurczaka lub z indyka), 2 kg wieprzowiny tłustej, 250 - 500 ml wody lub wywaru (może być z kostki), 100 g soli, 50 g majeranku, 1 łyżka pieprzu, 8 ząbków czosnku, 1 łyżka tymianku, 0.5 łyżeczki mielonego kminku, 7 - 8 m osłonek z cienkich jelit wieprzowych.

Sposób wykonania:


    Mięso podzielić na 2 części. Cielęcinę lub wołowinę zmielić 2 - 3 razy przez cienkie sito, ewentualnie zmielić raz i wrzucić do malaksera wraz z wszystkimi przyprawami i posiekanym czosnkiem. Drób oraz wieprzowinę zmielić przez grube sito. Skutrowaną cielęcinę lub wołowinę wyrabiać, dodając co jakiś czas przegotowaną i ostudzoną wodę lub wywar. Gdy masa jest dość jednolita i kleista dodać najpierw zmielony drób, a następnie wieprzowinę. Po dokładnym wyrobieniu ew. masę doprawić.

    Potem z maszynki do mięsa usunąć noże i sitka, założyć lejek do kiełbasy, lekko go natłuściwszy. Na lejek nałożyć namoczone wcześniej w wodzie jelita. Do maszynki włożyć farsz. Obracać korbą kilka razy, tak żeby z lejka wyciśnięta została część farszu, a z nią powietrze. Wtedy sznurkiem (pociętym na 5 cm kawałki) zawiązać jelito. Jedna osoba kręci korbą i nakłada do maszynki farsz, a druga delikatnie blokuje ręką przesuwanie się jelita, pilnując jego napełniania tak, aby kiełbasa była ścisła i nie pękała. W zależności od tego, jaką długość pęta się chce uzyskać, przewiązywać kiełbasę sznurkiem.

    Biała kiełbasa należy do wyrobów nietrwałych. Można ją przechowywać ok. 48 h w lodówce w formie surowej lub 2 razy dłużej po zaparzeniu. W celu zaparzenia włożyć białą kiełbasę do wrzątku i trzymać ją w nim ok. 10 min. (nie gotować).

    Wywar z parzenia kiełbasy jest fantastycznym surowcem do produkcji domowego żurku.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012