random
random
random
random

„Kiszka kaszana wyborowa”Składniki:


0.25 kg wątroby wieprzowej, 1 kg podgardla, płuca, śledziona, tłuste okrawki mięsa - razem 1.25 kg, 1 l krwi wieprzowej, 1.5 kg kaszy gryczanej, 7 łyżek soli, 1 łyżeczka pieprzu mielonego, 2 łyżeczki utartego majeranku, 10 ziaren ziela angielskiego (zemleć), osłonki z wieprzowych jelit grubych.

Sposób wykonania:


    Wątrobę zemleć w maszynce do mięsa z sitkiem o oczkach 5 mm lub pokroić ręcznie w kawałki o boku ok. 5 mm. Podgardle ugotowane do stanu półmiękkiego pokroić w kostkę o boku 1 cm. Pozostałe składniki podrobowe (mięsne) ugotowane do stanu półmiękkiego zemleć jak wątrobę. Kaszę ugotować w rosole, wymieszać z krwią, a następnie dodać pozostałe składniki, sól i przyprawy, wymieszać dokładnie aż do uzyskania jednolitej masy.

    Wymieszaną masę napełnić dość luźno osłonki i zawiązać końce szpagatem. Kiszki wrzucić do wrzątku i gotować na wolnym ogniu ok. 45 min. Po ugotowaniu kiszki wyjąć, oblać gorącą wodą, rozłożyć na stolnicy i wystudzić.

    W przypadku braku osłonek, wymieszaną masą można napełnić foremki do ciasta, warstwą grubości 10 - 15 cm i zapiekać w piekarniku. Przechowywać w chłodziarce lub bardzo chłodnej spiżarni. Wyrób nietrwały.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012