random
random
random
random

„Kiszka ziemniaczana”Składniki:


2 kg ziemniaków, 4 dag mąki, 6 dag cebuli, 10 dag skwarek z boczku lub słoniny, sól, pieprz, majeranek, 3 kawałki jelita grubego, wieprzowego o długości 40 cm każdy, kawałek słoniny.

Sposób wykonania:


    Ziemniaki zetrzeć na tarce, osolić, dodać przyprawy, mąkę cebulę, skwarki, dobrze wymieszać i nadziać jelita. Związać końce jelit nitką, żeby nie wyleciało nadzienie. Słoninę pokroić na plasterki i położyć na blasze. Kiszki wstawić do piekarnika, piec ok. 2 h, aż nabiorą jasnobrązowego koloru.

    Uwagi: Jest to potrawa z tarkowanych ziemniaków i słoniny, sadła lub podsmażonego boczku oraz przypraw. Taka masą wypełniane są jelita wieprzowych, a całość pieczona w piekarniku. One to nadają potrawie niepowtarzalny smak i aromat. Każda gospodyni przygotowując tę potrawę pamięta o kilku ważnych czynnościach - o napełnianiu kiszki maksimum w 2/3 objętości i nakłuwaniu jej widelcem, co zapobiega ich pękaniu, gdyż kurczą się one podczas pieczenia. Dla lepszego wyglądu w połowie pieczenia należy produkt odwrócić, aby zarumienić go z obu stron.

    Ciekawostka: Pyszną kiszkę ziemniaczaną można zjeść co roku w maju, czerwcu w Supraślu pod Białymstokiem, gdzie odbywają się całkiem poważne Mistrzostwa Świata w Pieczeniu Kiszki i Babki Ziemniaczanej.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012