random
random
random
random

„Kuropatwy w kapuście II”



Składniki:


4 starsze kuropatwy, 8 dag oleju lub smalcu, 1 kg kapusty włoskiej, 20 dag boczku wędzonego, 20 dag kiełbasy podsuszanej (np. myśliwska), 25 dag marchwi i pietruszki, 2 nieduże cebule, sól, pieprz, majeranek, 1 ząbek czosnku, 0.5 łyżeczki tymianku, nieco kminku, 1 mały liść laurowy, 1 liść selera, 1 mały pęczek zielonej pietruszki, 2 - 3 goździki.

Sposób wykonania:


    Wypatroszone, umyte kuropatwy osączyć, natrzeć z zewnątrz i od wewnątrz solą oraz pieprzem, odłożyć na pół godziny. Kapustę namoczyć (5 min.) w mocno osolonej wodzie (aby usunąć robactwo), po czym rozdzielić na liście, opłukać, włożyć do lekko osolonego wrzątku, ugotować i bardzo dokładnie osączyć. W głębokim rondlu rozgrzać tłuszcz, przysmażyć kuropatwy i przekroić je na połówki. Głęboką brytfannę lub półmisek żaroodporny wysmarować tłuszczem wyłożyć połową liści kapusty, oprószyć solą, pieprzem, majerankiem, ułożyć połówki kuropatw (jedna obok drugiej, powierzchnią cięcia na dół), obłożyć plasterkami słoniny, kiełbasy, marchwi oraz pietruszki, dodać cebulę w całości, natkę pietruszki pozostawioną w pęczku, liść selera, a także bombkę do parzenia herbaty z tymiankiem, kminkiem, czosnkiem, liściem laurowym i goździkami wewnątrz. Całość przykryć pozostałymi liśćmi kapusty, oprószyć solą, pieprzem, majerankiem, polać tłuszczem, w którym smażyły się kuropatwy. Następnie przykryć potrawę folią aluminiową, wstawić do nagrzanego piekarnika i piec do miękkości na średnim (180°C) ogniu przez ok. 35 - 55 min., w zależności od wieku ptaków. Sposób podania potrawy: zdjąć wierzchnią warstwę liści i odłożyć na talerz, słoninę oraz kiełbasę również wyjąć z brytfanny. Wyrzucić zawartość bombki, cebulę, nać pietruszki oraz liść selera. Łyżką cedzakową szybko powyjmować warzywa i kuropatwy, jak również dolną warstwę liści kapusty (potrawa nie powinna pływać w sosie). Następnie dolną warstwę liści umieścić na ogrzanym talerzu, na nich ułożyć kuropatwy, przykryć wierzchnimi, lekko zrumienionymi liśćmi. Na wierzchu poukładać plasterki słoniny, kiełbasy oraz warzyw - trzeba działać sprawnie i szybko, aby potrawa nie przestygła - i od razu podawać z dodatkiem ziemniaków puree lub ryżu na sypko. Uwaga: Potrawę można przybrać listkami pietruszki, a jeśli chcemy podać ją efektowniej, marchew i pietruszkę możemy pokrajać nożem o ząbkowanym ostrzu. Jeżeli zachodzi podejrzenie, że ptaki są faktycznie stare, po przysmażeniu należy dusić je przez 25 min. w niewielkiej ilości wody lub rosołu i dopiero potem włożyć między liście kapusty. Ponieważ potrawa nie powinna pływać w sosie - sok, który odparowuje podczas duszenia należy uzupełniać tylko bardzo niewielką ilością wody lub rosołu - rzecz bowiem w tym, aby kuropatwy kruszały we własnym sosie oraz soku spod warzyw.

    Wyrazy zachwytu współbiesiadników na widok potrawy i po jej skosztowaniu proszę przyjmować naturalnie, bez rumieńca fałszywej skromności - w pełni zasłużyliśmy na uznanie.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012