random
random
random
random

„Kuropatwy z brzoskwiniami”Składniki:


2 młode, sprawione kuropatwy, pieprz, 1 łyżka stopionego masła, 2 cienkie plasterki świeżej słoniny (10x20 cm), 3 łyżki masła, 2 dojrzałe brzoskwinie, sparzone, obrane, przekrojone na pół, bez pestek (lub z konserwy).

Do sosu: 0.5 l bulionu z dziczyzny, lub z drobiu, 100 ml białego wina, 2 łyżki octu, 0.25 łyżeczki pieprzu, 2 łyżki ekstraktu z dziczyzny, 2 łyżki galaretki porzeczkowej, 1 łyżka mąki ziemniaczanej, rozmieszanej z małą ilością zimnej wody, 2 łyżki masła.

Sposób wykonania:


    Piekarnik nagrzać do 220°C. Kuropatwy natrzeć pieprzem wewnątrz i z wierzchu. Posmarować stopionym masłem, obłożyć plasterkami słoniny i obwiązać. Na brytfance, która będzie mogła pomieścić 2 kuropatwy rozpuścić łyżkę masła, ułożyć ptaki słoninką do góry i piec 30 min., często polewając tłuszczem. W tym czasie w reszcie masła udusić połówki brzoskwiń, trzymać je w cieple. Z kuropatw zdjąć słoninę i przechować w cieple, aby później - drobno pokrojoną - podać razem z pieczystym. Przez następne 10 - 15 min. zrumienić ptaka, często polewając sosem, trzymać w cieple. Sos odtłuścić, wlać do niego bulion, wino i ocet, popieprzyć i wygotować do 100 ml. Dodać ekstrakt z dziczyzny i galaretkę porzeczkową. Zagęścić mąką ziemniaczaną. Wymieszać z masłem. Sos podawać osobno.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012