random
random
random
random

„Mazurek kajmakowy”Składniki:


Ciasto: 30 dag mąki krupczatki, 3 jaja ugotowane na twardo, 10 dag masła lub margaryny, 10 dag cukru pudru, torebka cukru waniliowego (lub kilka kropli esencji).

Kajmak: 0.5 l mleka, 40 dag cukru pudru, 5 - 10 dag masła, cukier waniliowy, łyżka karmelu, kilka połówek orzechów włoskich.

Sposób wykonania:


    Mąkę połączyć z przetartymi przez sitko żółtkami, posiekać z masłem, cukrem i szybko zagnieść ciasto. Wstawić je do lodówki na 30 min. Czwartą część ciasta odłożyć. Resztę rozwałkować na grubość 0.75 cm i na blaszce uformować kwadrat z lekko podniesionymi brzegami, które należy posmarować masłem i nałożyć na nie wałeczek utoczony z odłożonego ciasta. Wałeczek posmarować rozmąconym jajem lub żółtkiem z mlekiem. Ciasto wsunąć do piekarnika rozgrzanego do 200 - 220°C i upiec na złoty kolor. Po ostygnięciu wyjąć łopatką na deskę. W płaskim rondelku gotować na silnym ogniu 0.5 l mleka z cukrem, cały czas mieszając. Gdy kropla masy nie będzie już rozlewała się na talerzu, zdjąć garnek z ognia, dodać masło, cukier waniliowy oraz karmel i utrzeć pałką. Lekko przestudzoną masę wylać na ciasto. Jeszcze ciepły mazurek udekorować połówkami orzechów włoskich.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012