random
random
random
random

„Mazurek królewski I”Składniki:


0.5 kg masła, 12 żółtek, 2 szkl. cukru pudru, 1.5 szkl. mąki, 10 dag zmielonych migdałów, 5 dag obranych migdałów (do dekoracji).

Sposób wykonania:


    Migdały sparzyć, obrać i drobno posiekać albo zmielić. Masło utrzeć na puszysty krem, dodawać po jednym żółtku, na końcu dodać cukier, przygotowane migdały i mąkę, ciasto zagnieść. Formę wyłożyć papierem do pieczenia, ciasto rozwałkować na grubość 1.5 cm, wyłożyć na blachę i udekorować migdałami. Wstawić do rozgrzanego piekarnika i piec w temp. 180°C na złoty kolor. Upieczone i wystudzone ciasto można polukrować np. lukrem rumowym.

    Notatka: Mazurek pochodzi prawdopodobnie ze Wschodu (odpowiednik tych ciast można znaleźć na przykład w kuchni arabskiej, słynącej z wyrobu słodkości: cukierków, kremów i paschy). Nazwa "mazurek" wywodzi się stąd, że najpierw wypiekały je mazurskie kobiety. Zazwyczaj jadany jest mazurek jako "ciasto wielkanocne" w Wielki Czwartek podczas gdy w Wielkanoc podawane są tradycjonalne babki. Przygotowanie mazurka wymaga wprawdzie mniej umiejętności rzemieślniczych ale za to dużego kunsztu artystycznego. Najważniejszą cechą mazurka jest bowiem jego kunsztowna dekoracja.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012