random
random
random
random

„Nalewka gruszkowa”Składniki:


2 kg przygotowanych gruszek, 0.5 kg cukru, 0.5 łyżeczki kwasku cytrynowego, 0.6 l spirytusu 96°, 60 ml winiaku 40°, 50 ml rumu złocistego 40°.

Sposób wykonania:


    Bardzo aromatyczne, soczyste, w pełni dojrzałe i nie uległe gruszki obrać, usunąć szypułki i ogonki, pokroić w kostkę, nie usuwając ziarenek dla zachowania aromatu. Owoce umieścić w gąsiorku, zalać spirytusem (soczyste gruszki rozcieńczą spirytus) i szczelnie korkując odstawić do ciepła. Po upływie prawie roku, czyli wiosną, zlać nalewkę z owocu i odstawić. Gruszki zasypać cukrem i od czasu do czasu potrząsać naczyniem, aby cukier się dobrze rozpuścił. Gdy to nastąpi, zlać syrop, a gruszki wycisnąć w sokowirówce lub przez gęsty płócienny worek, połączyć trzy płyny, dodać winiak i rum, a następnie rozpuścić w nalewce kwasek. Po wymieszaniu całość przesączyć przez bibułę filtracyjną lub gęste płótno, rozlać do butelek i odstawić co najmniej na pół roku. Nalewka ma barwę jasnozłocistą, delikatny aromat i smak gruszkowy. Zawartość cukru ok. 30%. Pije się ją o temp. 10 - 12°C.

    Uwaga: nalewkę można dodatkowo aromatyzować, dodając wraz ze spirytusem 10 goździków, 2 łyżeczki cynamonu i 0.5 laski wanilii lub torebkę cukru wanilinowego.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012