random
random
random
random

„Pączki II”Składniki:


1 kg mąki (5 szkl.), 10 dag drożdży, 13 dag margaryny, 0.5 szkl. cukru, 6 żółtek, 2 szkl. mleka, 1 łyżka octu lub alkoholu.

Sposób wykonania:


    Mleko zagrzać żeby było letnie, drożdże utrzeć z 1 łyżeczką cukru, dolać 1 szkl. mleka, dodać 3 łyżki mąki. Całość wymieszać, odstawić do wyrośnięcia. Do miski przesiać mąkę, dodać żółtka utarte z cukrem na kogel-mogel, wlać wyrośnięty zaczyn, dodać szczyptę soli i resztę ciepłego mleka oraz ocet. Wyrabiać ciasto, aż zacznie odchodzić od miski i od ręki, wlać rozpuszczony ciepły tłuszcz, wyrabiać, aż ciasto będzie gładkie i pulchne - ok. 15 min., odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.

    Gdy podwoi swoją objętość można rozwałkować na grubość ok. 2 cm i wykrajać szklanką kółka, na środek kłaść marmoladę i sklejać pączki. Kłaść na stolnicę do wyrośnięcia sklejeniem do spodu. Można też odrywać po odpowiednio dużym kawałku , ukulać w ręku i rozpłaszczyć (lepiej się wykonuje te czynności mając posmarowane ręce odrobiną oleju), dalej tak jak w poprzednim sposobie.

    Po wyrośnięciu wrzucać na gorący tłuszcz spodem do góry, na moment przykryć naczynie, gdy pączki są rumiane odwrócić na drugą stronę i piec dalej bez przykrycia. Tłuszcz nie może być zbyt zimny bo pączki wtedy zbyt chłoną tłuszcz, gdy jest za gorący palą się. Dobrze jest podczas smażenia wrzucać do oleju pokrojonego surowego ziemniaka wtedy tłuszcz tak nie dymi. Nie należy robić zbyt dużych pączków bo mogą się nie przepiec w środku. Dobrze jest zrobić próbę tłuszczu wrzucając kawałek ziemniaka, wielkości frytki - jeżeli po wrzuceniu zaraz wypłynie to znaczy że tłuszcz jest dostateczni gorący.

    Usmażone pączki jeszcze ciepłe lukrować cukrem pudrem utartym z białkiem, lub posypać przez sitko samym cukrem pudrem. Pączki można też smażyć bez marmolady i nadziewać ją szprycą jeszcze ciepłe, jednak wtedy lepiej jest nieco rozrzedzić marmoladę.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012