random
random
random
random

„Pączki warszawskie”Składniki:


Zaczyn: 6 dag drożdży, 10 dag mąki, łyżka cukru i mleko (ok. 1/3 szkl.).

40 dag mąki, 8 dag cukru, 8 żółtek, ok. 0.25 l letniej, słodkiej śmietanki, utłuczona i przesianą przez gęste sito wanilia (0.25 laski), 15 dag roztopionego, letniego masła, 1/3 łyżeczki soli oraz kieliszek spirytusu, ew. skórka cytrynowa.

Nadzienie: konfitura z róży.

Sposób wykonania:


    Zaczynamy od przyrządzenia zaczynu z podanych składników. Gdy zaczyn odpowiednio wyrośnie, dodajemy mąkę, utartą z cukrem i żółtkami, śmietankę, wanilię, masło, sól oraz spirytus. Można dodać nieco otartej na najdrobniejszej tarce skórki cytrynowej.

    Ciasto wyrabiamy starannie ręką - gdy odstaje od rąk i miski oznacza, że jest gotowe. Powinno być niezbyt gęste, lśniące i elastyczne. Gdy zacznie ponownie rosnąć, nabieramy łyżką porcje po ok. 4 dag. Formować w ręku małe krążki, w środek nakładać 0.5 łyżeczki nadzienia, zlepić, uformować kulkę i kłaść zlepieniem na dół, na oproszonej mąką serwecie. Uformowane pączki przykryć czystą serwetą.

    Gdy niemal dwukrotnie wyrosną, delikatnie zmieść pędzelkiem lub piórkiem mąkę i smażyć je partiami w nagrzanym silnie smalcu, w płytkim i szerokim rondlu, by swobodnie, nie stykając się, pływały w tłuszczu. Gdy pączki od dołu się zrumienią, obracamy je ostożnie.

    Upieczone, wyjmujemy starannie, osączamy z tłuszczu (na białej bibule) i ciepłe syto oprószamy cukrem pudrem, aromatyzowanym i utłuczoną, przesianą wanilią. Natomiast letnie pączki można polukrować rzadkim lukrem paczowym i wilgotny lukier posypać najdrobniej posiekaną, usmażoną w cukrze skórką pomarańczową.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012