random
random
random
random

„Pieczeń cielęca lub wołowa (wieprzowa, barania, z dziczyzny)”Składniki:


1 kg cielęciny lub odpowiednio wołowiny, wieprzowiny, baraniny, dziczyzny, 3 - 5 dag smalcu, sól.

Sposób wykonania:


    Mięso opłukać w całości, obrać z błon, wyjąć kości i posolić ze wszystkich stron. Jeżeli jest nierówne, zwinąć je ciasno i owiązać cienkim sznurkiem sparzonym wrzątkiem. Smalec rozgrzać silnie na patelni, obsmażyć na nim mięso ze wszystkich stron i przełożyć do naczynia wraz z tłuszczem. Naczynie umieścić w nagrzanym piekarniku i piec mięso, skraplając je wodą i polewając sosem. Jeżeli pieczeń ma być podana na gorąco, w połowie pieczenia ułożyć obok mięsa obrane i posolone niewielkie ziemniaki. Powierzchnię mięsa można posmarować roztartym czosnkiem, gdy pieczeń jest prawie miękka.

    Na gorąco podaje się pieczeń z ziemniakami i z utworzonym sosem oraz z zieloną sałatą, surówką z cykorii lub mizerią. Na zimno podaje się pieczeń cielęcą wraz z zastudzonym sosem, który tworzy galaretkę, oraz ew. z zimnym ostrym sosem.

    Baraninę przed pieczeniem smaruje się roztartym czosnkiem. Dziczyznę przyprawia się pieprzem i jałowcem. Wieprzowinę można natrzeć majerankiem lub posypać kminkiem. Do baraniny, dziczyzny i wieprzowiny można też dodać plasterki cebuli. Pieczenie wołowe i z dziczyzny często podaje się na gorąco z sosem śmietanowym, otrzymanym przez dodanie 12 dag śmietany do naturalnego sosu, oraz z ziemniakami puree i z jarzyną. Schab przygotowuje się podobnie jak pieczeń wieprzową.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012