random
random
random
random

„Pieczeń duszona cielęca (wołowa, wieprzowa, z dziczyzny)”Składniki:


80 dag cielęciny z łopatki lub nerkówki albo wołowiny, wieprzowiny, dziczyzny, 1 - 2 ząbki czosnku, 4 dag smalcu, sól, ziele angielskie, liść laurowy.

Sposób wykonania:


    Opłukane mięso, po wyjęciu kości, natrzeć czosnkiem roztartym z solą, zwinąć ciasno, związać sznurkiem i obsmażyć ze wszystkich stron na rozgrzanym smalcu. Włożyć do odpowiednio dużego rondla, wlać tłuszcz od smażenia, 0.5 szkl. wody, przykryć i dusić, uzupełniając odparowaną wodę. Mięso podczas duszenia odwracać. Do prawie miękkiego mięsa dodać ziele angielskie i liść laurowy. Miękką pieczeń pokrajać na plasterki w poprzek włókien, usunąć liść laurowy i ziarna angielskiego ziela. Pieczeń cielęcą podaje się z sosem naturalnym oraz z ziemniakami i sałatą.

    Pieczenie duszone z innych mięs przygotowuje się w podobny sposób, dodając do nich odpowiednie przyprawy: do pieczeni wołowej nie używa się zazwyczaj czosnku, natomiast często dodaje suszone grzyby. Do pieczeni wieprzowej również nie używa się czosnku, dodaje się natomiast cebulę i kminek lub majeranek.

    Pieczeń duszoną z dzika przygotowuje się, po uprzednim zamarynowaniu mięsa, tak jak na pieczeń wołową, jednak bez majeranku. Do pieczeni z mięsa sarny i jelenia, po uprzednim zamarynowaniu, dodaje się zmiażdżony pieprz i jałowiec. Potrawę podaje się zazwyczaj z sosem śmietanowym, który otrzymuje się przez dodanie 12 dag śmietany do przecedzonego sosu naturalnego.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012