random
random
random
random

„Ptysie I”Składniki:


250 ml wody, 100 g masła, 250 g mąki (ok. 1.5 szkl.), 5 - 6 jaj, 250 ml śmietany 30%, 2 łyżki cukru pudru, szczypta soli.

Sposób wykonania:


    Masło rozpuścić z wodą i solą w dużym rondlu. Gdy masa zacznie się gotować, dosypać do rondla przesianą mąkę i dokładnie wymieszać, aż powstanie klucha odstająca od dna. Wtedy wyjąć ciasto z rondla do miski, wystudzić i dodać po kolei jaja. Po dodaniu każdego jaja ciasto dokładnie wyrabiać. Ciasto dobrze wyrobione powinno być gładkie i miękko spadać z łyżki. Teraz przy pomocy szprycy nałożyć równe porcje ciasta na natłuszczoną i posypaną mąką blachę. Ciasto bardzo rośnie (nawet 2 - 3 razy), toteż nakładać porcje w sporych odstępach od siebie. Piec w temp. 220º C przez 15 - 20 min. Jeszcze gorące ptysie przekroić na pół i napełnić dowolnym nadzieniem - klasyczne ptysie są z bitą śmietaną, ale ponieważ do tego ciasta nie użyty został cukier, to możemy zrobić "ptysiowe" paszteciki.

    W celu otrzymania bitej śmietany ubić śmietankę 30% z cukrem pudrem. Jeśli ptysie podawane są na słodko, to przed podaniem posypać cukrem pudrem. Wśród składników jest masło, ale można do tego ciasta użyć margarynę, gdyż niektóre rodzaje margaryny lepiej nadają się do ptysiów niż masło.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012