random
random
random
random

„Rosół weselny z nudlami”Składniki:


Nudle: 1 kg mąki pszennej, 5 jaj, 7 żółtek, 2 dag masła, sól.

Rosół: 1 kura rosołowa, karki z gęsi, kaczek, kurcząt, serca, żołądki, stopki z drobiu, 1 kg mięsa wołowego z kością, 2 - 3 duże marchwie, 1 seler z nacią, 2 - 3 pietruszki, 1 duży kalafior, 1 por, 1 cebula, 20 dag gotowanej, chudej szynki, 2 ziarenka pieprzu naturalnego, 1 ziarenko ziela angielskiego, sól i natka pietruszki.

Sposób wykonania:


    Nudle: Mąkę przesiać na stolnicy. Jaja umyć i wybic do miseczki, sprawdzając tym samym ich świeżość, po czym wlać do sporządzonego w mące dołka wraz z dodatkowymi siedmioma żółtkami, szczyptą soli i masłem. Zagnieść dosyć twarde ciasto, dobrze je wyrobić, a następnie rozwałkować na cienkie płaty podsypując niewielką ilością mąki. Rozwałkowane płaty lekko podsuszyć i kroić w bardzo cienkie nitki. Makaron na Śląsku kroi się dwoma sposobami. Pierwszy sposób: ciasto zwinąć w rulon i kroić z niego makaron. Jest on wówczas dłuższy. Drugi sposób: ciasto pokroić w pasy o jednakowej szerokości ok. 3cm, złożyć je razem, po czym kroić makaron. Tak pokrojony makaron jest krótszy, lecz jego nitki są jednakowej długości. Makaron można gotować od razu po sporządzeniu lub po całkowitym wyschnięciu, we wrzącej, osolonej wodzie.

    Rosół: Wszystkie gatunki mięsa i podroby dokładnie oczyścić, opłukać i włożyć do dużego, emaliowanego garnka z zimną wodą, dodać sól i gotować do miękkości na wolnym ogniu bez przykrycia. Warzywa bez kalafiora i cebuli umyć, obrać i dodać wraz z przyprawami do garnka, w którym będzie się gotował rosół. Cebulę opłukać i bez obierania przekroić na połówki, po czym przeciętą stroną upiec na patelni lub na blasze pieca węglowego, a następnie dodać do wywaru. Kalafior po obróbce wstępnej podzielić na kwiaty i ugotować oddzielnie w osolonej wodzie lub w rosole pod koniec jego gotowania. Gdy wszystkie składniki będą już miękkie, delikatnie wyjąć z rosołu kalafior za pomocą łyżki cedzakowej, a rosół przecedzić do innego garnka. Przecedzony rosół przyprawić do smaku solą i ewentualnie przyprawą do zup, a następnie pozostawić w ciepłym miejscu. Odcedzone z wywaru żołądki, serca, marchewkę i pietruszkę pokroić w miniaturowej wielkości kosteczkę i odłożyć na talerz.

    Podobnie postąpić z szynką. Na głębokie talerze nałożyć porcję ugotowanego oddzielnie i zahartowanego zimną wodą, odcedzonego makaronu, pokrojone warzywa, po jednym kwiatku kalafiora, pokrojone podroby i szynkę. Talerze wypełnić gorącym rosołem i posypać niewielką ilością posiekanej natki pietruszki. Pozostałe z rosołu mięsa przeznaczyć można do samodzielnych potraw mięsnych lub półmięsnych albo na pasztet wraz z usmażonym lub upieczonym boczkiem i wątrobą.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012