random
random
random
random

„Szaszłyczki z nutką zbójnicką”Składniki:


2 bakłażany, 4 cukinie, 500 g pieczarek lub innych grzybów, 2 - 3 papryki w różnych kolorach, 8 cebul (ok. 500 g), 300 g oscypka, 6 małych kaczanów kukurydzy pokrojonych na 3 - 4 cm kawałki.

Bejca: po 2 łyżki świeżej bazylii koperku i szczypiorku, po jednej łyżeczce pieprzu ziołowego i białego, 5 ząbków czosnku, 2 łyżeczki soli cebulowej, po 2 łyżki oleju i sosu sojowego.

Jeśli danie przygotowywane jest w plenerze to można także użyć ziół dziko rosnących: czosnku, szczawiu, macierzanki, itp.

Sposób wykonania:


    Bakłażany, czyli oberżyny albo gruszki miłości umyć i pokroić na plastry 1 cm. Zwykle posypuje się je solą aby pozbawić je gorzkawego, niezdrowego soku. Cukinię pokroić na takie same plastry jak bakłażan. Cebulę obrać i pokroić na plasterki lub w ćwiartki. Oscypek pokroić w plasterki gr. 5 mm. Paprykę umyć, usunąć gniazda nasienne i pokroić w dość dużą kostkę. Pieczarki wyczysścić, usunąć trzonki, pozostawić tylko kapelusze.

    Bejca: do miseczki wlać olej, sos sojowy, dodać pieprz ziołowy i biały, sól cebulową, posiekany czosnek, świeżą zieleninę i starannie wymieszać.

    Nabić na metalowe lub drewniane szpadki kolejno: plastry oscypka, bakłażana, cebulę, cukinię, papryki, kapelusze pieczarek i jeszcze raz to samo, a na koniec kawałek kolby kukurydzy. Szaszłyków przygotować tyle ilu będzie biesiadników. Szaszłyczki wysmarować bejcą dwukrotnie i odstawić na 15 - 20 min.

    Przed opiekaniem na patelni lub rozgrzanym grillu wysmarować je jeszcze raz, i podczas opiekania również - zachowują wtedy soczystość. Gdy szaszłyki zrumienią się z obu stron, zawinąć je w kawałki folii aluminiowej, aby zapobiec wyciekaniu topiącego się oscypka. Podawać najczęściej z makaronem. Nutkę "zbójnicką" nadaje oscypek.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012