random
random
random
random

„Szczupak faszerowany w galarecie”Składniki:


Masa rybna: 0.5 szkl. wody, 1.25 kg szczupaka, 8 dag cebuli, 5 dag masła, 5 dag bułki pszennej, mleko, pieprz, sól, 0.5 jaja, gałka muszkatołowa.

Wywar: 20 dag włoszczyzny (bez kapusty) kręgosłup z ośćmi i głową, liść bobkowy, ziele angielskie, 1 dag żelatyny, 3 białka do sklarowania, sól.

Sposób wykonania:


    Szczupaka ogolić, zdjąć nożem szlam, opłukać, obciąć płetwy i ogon. Nadciąć dookoła łeb i nie przecinając przełyku wyjąć wnętrzności, ciągnąć je wraz z głową i, dopomagając sobie palcami, odciąć. Gdy ryba sprawiona - zdjąć z niej skórę: skórę ryby nadciąć dookoła głowy, kawałek odwinąć na zewnątrz i ściągnąć od łba do ogona, ostrożnie przy tym podcinając dookoła mięśnie małym, ostrym nożem, począwszy od miejsca odcięcia łba od tułowia. Uważać, aby nie zaciąć skóry. Przy ogonie odciąć cały tułów, przecinając kręgosłup, skórę odłożyć. Odfiletować mięso ad ości, szkielet starannie oskrobać z mięsa. Bułkę namoczyć w mleku, odcisnąć. Zemleć mięso z bułką i cebulą, do masy dodać jajo, przyprawy, starannie ją wyrobić, równocześnie dodając do niej (po trochu) 0.5 szkl. zimnej wody. Masę tę nałożyć do skóry ściągniętej ze szczupaka, upychając dość luźno, aby nie i pękła w czasie gotowania, skórę zaszyć, rybę włożyć do wanienki, zalać zimną wodą, do wody włożyć głowę szczupaka, kręgosłup wraz z ośćmi i włoszczyznę, dodać sól, ziele angielskie, liść bobkowy i gotować bardzo powoli pod przykryciem 1 h. Po ugotowaniu zdjąć z płyty, odkryć i studzić powoli w rosole. Zimne mięso wyjąć i pokrajać na lekko skośne kawałki 1.5 cm grubości. Wywar wygotować do 0.75 l objętości, odcedzić, wymieszać ź żelatyną, sklarować białkami, odcedzić, ostudzić. Porcje ryby ułożyć na długim, wąskim półmisku w całości, przybrać boki półmiska barwnymi, krajanymi warzywami. Powierzchnię ryby można zalać krzepnącą galaretą lub posypać zastygniętą galaretą krajaną w kostkę, a dno półmiska zalać galaretą. Podawać z sosem tatarskim, musztardowym. Tak sporządzonego szczupaka można również podawać na gorąco, zaraz po ugotowaniu, z sosem chrzanowym i ziemniakami.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012