random
random
random
random

„Szparagi z ziemniakami, masłem i szynką”Składniki:


2 kg szparagów - I gatunek (są równej wielkości i mają białe główki), cukier, sól, sok z cytryny wg gustu, 40 dag surowej szynki suszonej na powietrzu, 20 dag masła, 80 dag małych młodych ziemniaków, mały pęczek naciowej pietruszki.

Sposób wykonania:


    Szparagi ewentualnie umyć, następnie obrać pomijając główkę. Ziemniaki gotować w mundurkach, następnie obrać i odstawić. Obrane szparagi wiązać po ok. 0.5 kg w pęczki. Nastawić do gotowania osoloną wodę, dodać do niej cukier, sok z cytryny i gotować w niej ok. 18 min. szparagi. Natkę umyć i drobno posiekać. Masło roztopić i lekko posolić. Roztopione masło wlać do sosjerki. Ziemniaki podsmażyć w patelni na maśle, następnie posypać natką i ułożyć w salaterce. Szynkę ułożyć dekoracyjnie na półmisku. Szparagi po ugotowaniu odcedzić na lnianej ścierce, przeciąć nić i podawać na podgrzanym talerzu.

    Notatka: W przeszłości należało spożywać szparagi palcami, co często prowadziło do niezbyt apetycznych sytuacji. Ten sposób jego spożywania uchodził za elegancki. Ten co nieco niedorzeczny zwyczaj tłumaczy się następującym faktem: kiedyś nie było noży nierdzewnych i krótko po użyciu noża do przecięcia szparaga, noże rdzewiały. Dzisiaj jada się szparagi posługując się przy tym nożem i widelcem.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012