random
random
random
random

„Szpinak z panirem”Składniki:


2 l tłustego mleka (nie może być UHT), 1.5 płaskiej łyżeczki kwasku cytrynowego, 4 łyżki masła, 3 łyżki śmietany, 1 łyżeczka curry, 1 łyżeczka słodkiej papryki, 1 łyżeczka mielonej kolendry, 1 kg szpinaku.

Sposób wykonania:


    Mleko zagotuj, zdejmij z ognia, powoli wsyp kwasek cytrynowy, delikatnie zamieszaj. Po paru sekundach mleko zacznie się ścinać i utworzy biały delikatny ser, który zdecydowanie odetnie się od seledynowej serwatki. Daj mu jeszcze 2 min. i wylej zawartość garnka na durszlak lub sito. Zrób to delikatnie, aby nie uszkodzić paniru. Kiedy cała serwatka odcieknie, przyciśnij panir czymś ciężkim, np. miseczka z wodą, i zostaw na co najmniej pół godziny.

    Szpinak umyj, odsącz, odetnij łodygi, a liście posiekaj. W garnku zrumień 2 łyżki masła, dodaj przyprawy, smaż je przez parę sekund, dorzuć szpinak, dodaj śmietanę i 1/3 szkl. wody, posól. Przykryj garnek i duś szpinak 20 min. na średnim ogniu. W razie potrzeby uzupełniaj wodę, tak aby szpinak cały czas się dusił, ale nie przywierał do dna i nie przypalał się.

    Po półgodzinie panir powinien się odsączyć i stwardnieć. Wyjmij go delikatnie z sitka i pokrój w kostkę o boku 1.5 cm. Na patelni zrumień resztę masła, włóż kostki paniru i smaż je ze wszystkich stron na złoto ok. 7 - 10 min. Przełóż do garnka ze szpinakiem, wymieszaj. Podawaj na gorąco z ryżem, kaszą lub ziemniakami.

    Informacja: Panir jest wspaniałym serem o słodkim smaku. Jest używany w wielu kuchniach świata, szczególnie na Bliskim i Dalekim Wschodzie. Jego zaletą jest to, że nie topi się pod wpływem wysokiej temperatury. Można go wiec smażyć, piec i gotować na tysiące różnych sposobów.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012