random
random
random
random

„Tort winogronowy”Składniki:


Masa: 6 żółtek, 12 dag (ok. 3 łyżki) mąki ziemniaczanej, 1 łyżka mąki pszennej, 25 dag cukru pudru, 3.5 szkl. mleka, 2 łyżki kawy rozpuszczalnej, spirytus (min. 2 łyżki), 2 duże cukry waniliowe, 2 kostki masła.

Kompozycja torta składniki: 2 galaretki zielone, 2 galaretki czerwone, kiść winogrona białego, kiść winogrona czerwonego, rum do ponczowania biszkoptów.

Sposób wykonania:


    W tortownicy średniej upiec jeden biszkopt cienki jasny oraz jeden biszkopt cienki ciemny. Zrobić masę jak do "ambasadora": żółtka, mąki i cukier oraz trochę mleka wymieszać, dodać do gotującego się mleka. Gotować chwilę powstały budyń. Ostudzić. W makutrze dużej utrzeć masło, dodawać (zmiksowany, żeby nie było grudek) ostudzony budyń porcjami, za każdym razem ucierając. Na końcu do masy dodać spirytus ucierając. Powstałą masę podzielić na 3 części. Jedną z tych części utrzeć z rozpuszczonymi na gęsto dwoma łyżkami kawy rozpuszczalnej, aż powstanie masa ciemna. Rozpuścić galaretki w osobnych naczyniach. Biały biszkopt ponczujemy rumem. Smarujemy ciemną masą. W ciemnym biszkopcie wycinamy kieliszkiem kółka. Taki biszkopt z powycinanymi kółkami kładziemy na rozłożoną masę. W wycięte dziury wkładamy po jednym winogronie czerwonym. Zalewamy ostudzoną galaretką zieloną (powinna być konsystencji bardzo gęstej śmietany). Żeby galaretka nie wypływała na zewnątrz, na torcie zaciska się bok tortownicy. Włożyć tort do lodówki, żeby galaretka zastygła. Wyjąć z lodówki. Posmarować jedną częścią białej masy. Poukładać ciemne kółka powycinane wcześniej z ciemnego biszkopta. Pomiędzy nie poukładać białe winogrono. Zalać czerwoną galaretką (pamiętając o podniesieniu boku tortownicy) i znowu włożyć do lodówki. Po wyjęciu z lodówki boki i wierzch posmarować białą masą. Przybranie torta w zależności od okazji.

    Autorem przepisu jest Gosia64.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012