random
random
random
random

„Zupa dziadowska”Składniki:


30 dag wołowiny, 20 dag cebuli, 1.5 kg warzyw mieszanych (marchew pietruszka seler por), 0.5 kg ziemniaków, 1 - 2 grzybki suszone, 15 dag fasoli, 1 szkl. mleka, 0.5 szkl. śmietany, 15 dag mąki, 1 jajo, sól, pieprz, posiekana zielona pietruszka, łyżka tłuszczu (smalec lub masło).

Sposób wykonania:


    Mięso oczyścić, umyć, pokrajać w dość grubą kostkę. Powinny przypadać 2 - 3 kawałki na osobę. Cebulę obrać, opłukać, posiekać drobno, włożyć do rondla, dodać mięso i tłuszcz. Poddusić lekko, ale nie rumienić. Grzybki umyć, dodać do mięsa, zalać wrzącą wodą, osolić.

    Gotować pod przykryciem na wolnym ogniu. Warzywa umyć, oczyścić, opłukać, rozdrobnić (krajać w drobny makaronik lub poszatkować w paski na szatkownicy do warzyw). Dodać je do gotującego się mięsa, gdyż czas gotowania warzyw nie powinien być dłuższy niż 20 - 30 min. Ziemniaki umyć, obrać, opłukać, pokrajać w słupki i po kilku minutach gotowania warzyw dodać do zupy. Mąkę przesiać, dodać jajo i nieco wody, zagnieść twarde ciasto kluskowe, rozwałkować, pokrajać, formując drobne kluski lub zacierki. Dodać je do zupy pod koniec gotowania. Po ugotowaniu się klusek połączyć zupę z mlekiem. Grzyby wyjąć, pokrajać i z powrotem włożyć do zupy. Przyprawić do smaku solą i odrobiną pieprzu, wzbogacić dodatkiem śmietany.

    Podawać od razu po ugotowaniu, posypując każdą porcję zupy pietruszką i wkładając odpowiednią ilość oddzielnie ugotowanej fasoli. Dodatek pieczywa - pożądany. Na zakończenie jednodaniowego obiadu podać surówkę owocową.


[Komentarzy: 1]
Kuchnia polska © 2002 - 2012