random
random
random
random

„Miód pitny zaprawiony - dwójniak”



Składniki:


2 l świeżego i płynnego miodu (patoki), 4 l wody, 30 g kwasku cytrynowego, 8 g suszonych jagód jałowca, 5 g kwiatu czarnego bzu, pożywka dla drożdży - ok. 4 - 5 g fosforanu amonowego, drożdże winne.

Sposób wykonania:


    Miód oraz przegotowaną, ostudzoną wodę wlać do stalowego garnka z grubym dnem. Podgrzać na małym ogniu bez przykrycia, od czasu do czasu mieszając i usuwając z wierzchu pianę. Dodać kwasek cytrynowy.

    Tak otrzymany płyn nazywa się brzeczką. Brzeczka łatwo kipi, więc trzeba ogrzewać ją powoli. Gdy ilość brzeczki wyraźnie zmniejszy się podczas gotowania dodać zaprawy, w tym przypadku czarny bez i jałowiec. Najlepiej umieścić je w lnianym woreczku. Z zaprawą brzeczka znowu się pieni, pamiętać o zdejmowaniu szumowin. Gotować razem ok. 0.5 h, wyjąć woreczek i oziębić miód do temperatury pokojowej. Wtedy dodać pożywkę dla drożdży i drożdże winne w proporcji odpowiedniej dla ilości płynu. Obecnie są w sprzedaży różne rodzaje drożdży winnych, typu madera, czy tokaj. Przeważnie są one sprzedawane razem z pożywką. Przygotować je zgodnie z dołączonym przepisem.

    Odstawić tak przygotowany miód w butli w ciepłe miejsce, a po tygodniu przelać do gąsiora z rurką fermentacyjną. Po zakończeniu fermentacji, przelać miód do butelek. Im dłużej będzie leżakował, tym będzie smaczniejszy.

    Do zaprawy można użyć różnych ziół. Jeśli użyte zostaną konfitury z róży, chmielu i korzenia fiołkowego, to otrzyma się miód bernardyński, a jeśli dodany zostanie chmiel, imbir, wanilia, cynamon, to uzyska się miód, tzw. kapucyński. Lepsze są miody przygotowane bez gotowania, bez drożdży i bez pożywki, ale są one znacznie trudniejsze do zrobienia.


[Komentarzy: 1]
Kuchnia polska © 2002 - 2012