random
random
random
random

„Kołocz z makiem”Składniki:


Ciasto: 1 kg mąki, 100 g drożdży, 250 g cukru, 250 g masła lub margaryny, 1 jajko, 1 żółtko, szczypta soli, 0.5 l mleka (jeśli mąka jest zbyt sucha trzeba dodać więcej mleka).

Posypka: 250 g masła, 150 g margaryny, 400 g cukru, 750 g mąki, 1 żółtko, 1 cukier waniliowy, potarta skórka z połówki cytryny.

Nadzienie makowe: 400 g zmielonego maku, 100 g cukru, 100 g posiekanych drobno orzechów włoskich, woda (wrzątek), 50 g krojonych migdałów, 50 g masła, 10 kropli olejku migdałowego.

Sposób wykonania:


    Ciasto przyrządzać w garnku: 120 ml mleka lekko podgrzać, wsypać do niego 1 małą łyżeczkę cukru, 1 małą łyżeczkę mąki oraz 100 g pokruszonych drożdży. Całość wymieszać i zostawić do wyrośnięcia (ok. 10 min.). Do osobnej miski dać mąkę i cukier, wlać roztopione masło lub margarynę (nie może być gorące), dodać jajko i żółtko. Następnie do tej miski wlać wyrośnięte drożdże i resztę lekko podgrzanego mleka. Wszystko razem dokładnie wymieszać drewnianą warzechą. Od czasu do czasu całość mieszać podnosząc ciasto. Mieszać tak długo, aż ciasto bez problemu będzie odchodzić od warzechy i pojawią się na nim bańki. Przykryć ręcznikiem i zostawić w ciepłym miejscu do dalszego wyrośnięcia (ok. 40 min.).

    Posypka: masło z margaryną włożyć do miski, dodać cukru i cukru waniliowego. Wszystko razem rozcierać do momentu gdy nie będą wyczuwalne kryształki cukru. Następnie dodać żółtko, skórkę z cytryny, a na samym końcu mąkę. Całość dokładnie wymieszać. Posypkę odstawić do zimnego miejsca.

    Nadzienie makowe: zmielony mak wsypać do miski. Dodać cukier z orzechami i wymieszać. Następnie dolać wody tyle, by powstała tęga masa. Zrobić zasmażkę (podsmażyć na kolor brunatny masło, wsypać 1 łyżkę stołową mąki i wymieszać), którą wlewamy do makowej masy. Do niej dodać migdały i orzechy włoskie po czym wymieszać i odstawić w temperaturze pokojowej.

    Przygotowanie kołoczy: ciasto drożdżowe wyłożyć na czysty stół uprzednio posypany mąką. Ręcznie rozciągnąć ciasto na kształt rulonu, po czym pokroić go na ok. 55 równych części. Następnie z każdej część z osobna formować małe bochenki i układać w rzędach na stole. W tym czasie one rosną. Po chwili każdy bochenek rozwałkować na placek grubości 1 cm, nałożyć na niego nadzienie (1 duża łyżka) i zawinąć brzegi na górze. Kołocze ułożyć na wysmarowane tłuszczem blachy, górę ich posmarować mlekiem za pomocą kuchennego pędzla. Nałożyć posypkę, tyle, by przykryć górną powierzchnię kołocza.

    Z tego przepisu wychodzi ok. 60 kołoczy.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012