random
random
random
random

„Przepiórki po myśliwsku faszerowane kaszą gryczaną”



Składniki:


8 - 16 przepiórek (po 2 na osobę - jako przekąska albo po 4 - jako danie główne), 250 ml esencjonalnego wywaru drobiowego (może być z kostki), 100 g kaszy gryczanej, 50 g pieczarek, 2 cebule, 4 cebulki dymki, 1 pęczek natki pietruszki, 250 ml czerwonego wytrawnego wina, 250 ml śmietany, sok z 1 cytryny, skórka otarta z 1 cytryny, 1 łyżka świeżego lub 1 łyżeczka suszonego estragonu, 1 łyżka oleju, 100 g masła, sól, pieprz.

Sposób wykonania:


    Roztapić masło w rondelku i odstawić. Przygotować mieszankę z drobno posiekanej cebuli, natki pietruszki, estragonu, skórki otarta z cytryny oraz soli i pieprzu. Sprawione przepiórki wysmarować roztopionym masłem z wierzchu i w środku. Następnie obtoczyć w przygotowanej mieszance i natrzeć nią przepiórki w środku. Pozostałe masło wlać do brytfanny i położyć w niej przepiórki na grzbietach. Wstawić do nagrzanego do 220°C piekarnika. Piec ok. 35 min., często polewając sosem z pieczenia.

    W tym czasie kaszę gryczaną gotować na półtwardo ok. 10 min. Przecedzić. Na patelni rozgrzać olej i wrzucić obrane, umyte i pokrojone w plasterki dymki oraz pieczarki. Posypać solą i pieprzem, przesmażyć aż do zeszklenia. Dodać ugotowaną kaszę, dokładnie wymieszać i odstawić, żeby przestygła.

    Przepiórki wyjąć z brytfanny, faszerować kaszą. Na każdej przepiórce ułożyć kilka wiórków masła i w odpowiednim naczyniu wstawić na 10 min. do nagrzanego piekarnika.

    W tym czasie przygotować sos. Do sosu z pieczenia dodać wywar drobiowy i wino. Odparować na mocnym ogniu do połowy objętości. Dodać śmietanę, dokładnie wymieszać i przyprawić solą i pieprzem, pilnując, żeby sos już się nie zagotował. Podawać w sosjerce.

    Znakomitym dodatkiem do tak przygotowanych przepiórek są konfitury z dzikiej róży. Poleca się również żurawiny lub borówki. Ponieważ przepiórki w Polsce są pod całoroczną ochroną, trzeba udać się po nie do sklepu. Na szczęście mięso hodowlanych przepiórek niewiele różni się w smaku od dziko żyjących.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012