random
random
random
random

„Maki-zushi odwrócone”Składniki:


4 płaty nori (suszone glony do sushi), 3.5 szkl. ryżu do sushi (przepis na stronie), 0.5 szkl. prażonego sezamu.

Wypełnienie: 1 omlet jajeczny, 0.25 zielonego długiego ogórka, 2 paluszki krabowe, 0.5 średniej marchewki, 100 g łososi wędzonego.

Dodatki: japoński sos sojowy, wasabi w paście lub w proszku (przed użyciem należy wymieszać je z niewielką ilością wody), imbir marynowany.

Sposób wykonania:


    Wszystkie składniki wypełnienia pociąć w paski. Marchewkę po pocięciu ugotować.

    Na macie do zwijania sushi położyć folię (można wyciąć z koszulki na kartki), na niej położyć kawałek nori, szerszą stroną do siebie. Na nori rozprowadzić ryż, tym razem na całej powierzchni (a nie jak w przypadku klasycznego maki-zushi bez górnych 3 cm).

    Podłożyć rękę pod glon z ryżem i delikatnie obrócić na drugą stronę.

    Bezpośrednio na nori ułożyć wypełnienie (powinno tworzyć kopczyk o średnicy 2.5 cm). Można zastosować następujące składniki: 1 pasek omleta jajecznego, 2 paski ogórka, 2 paski gotowanej marchewki, 1 pasek paluszków krabowych, 1 pasek wędzonego łososia. Następnie zwinąć rulon (zobacz zdjęcia z przepisu maki-zushi kalifornijskie - sushi zwijane).

    Z rulonu zdjąć folię i pociąć go na 8 części. Następnie każdy kawałek wymaczać dookoła w prażonym sezamie. Sushi gotowe. Podawać z sosem sojowym, wasabi i marynowanym imbirem.

    Maki-zushi odwrócone różni się od tradycyjnego tym, że ryż znajduje się na zewnątrz rulonu! Przygotowanie jest niemal identyczne, cały trik polega tylko na zastosowaniu folii i umiejętnym odwróceniu glonu posmarowanego ryżem na drugą stronę. Do wypełnienia sushi używa się różnych składników, bardzo często surowej ryby. Niestety w Polsce, szczególnie daleko od morza może być kłopot z odpowiednią rybą. Odradza się stosowania łososia, gdyż może on zawierać różne pasożyty, do sushi powinno stosować się ryby morskie, które nie mają pasożytów (a przynajmniej nie takie które szkodzą człowiekowi). Tak na prawdę można użyć prawie wszystkiego. Propozycje: szparagi, kapusta, ser żółty, kabanos, szynka, tofu, banan, kiwi, sos z czarnej fasoli, musztarda, majonez i co ci jeszcze fantazja podpowie.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012