random
random
random
random

„Kiełbasa krakowska parzona”Składniki:


4 kg wieprzowiny przerastanej tłuszczem, 1 kg chudej wołowiny, 6 łyżek soli, 1 łyżeczka saletry, 1 łyżeczka mielonego pieprzu, 2 - 3 ząbki czosnku (posiekać), 6 - 8 ziaren ziela angielskiego (zemleć), 1 łyżka utartego majeranku, 7 - 8 m osłonki z jelit wołowych środkowych lub krzyżówek.

Sposób wykonania:


    Mięso pokroić w kostkę o boku ok. 2 cm, wymieszać z solą i saletrą, umieścić w naczyniu warstwą o grubości ok. 20 cm i przenieść na 24 h w chłodne miejsce. Następnie połowę wołowiny zemleć w maszynce do mięsa z sitkiem o bardzo drobnych oczkach. Wszystkie składniki połączyć i dokładnie wyrobić (jak ciasto), aż do uzyskania jednolitej gładkiej masy. Masą mięsną napełnić ściśle osłonki. Formować odcinki o długości ok. 35 cm, przewiązać końce szpagatem. Napełnione osłonki nakłuć ze wszystkich stron cienką igłą (co 5 - 6 cm) i przewałkować ręką na stolnicy tak, aby masa mięsna szczelnie wypełniła osłonki, nie pozostawiając wewnątrz pęcherzy powietrznych. W razie potrzeby poprawić wiązanie końców kiełbas.

    Wędzić gorącym dymem ok. 1 h. Uwędzone kiełbasy włożyć do wrzątku, doprawić wolno do zagotowania i pozostawić bez dalszego wrzenia na 30 - 40 min. Wyjąć z wody, oblać wrzątkiem w celu zmycia tłuszczu z powierzchni kiełbas, ostudzić w przewiewie i przenieść w chłodne miejsce.

    Kiełbasa ta jest wyrobem o krótkiej trwałości. Trwałość tę można przedłużyć przez podsuszenie kiełbasy.


[Komentarzy: 1]
Kuchnia polska © 2002 - 2012