random
random
random
random

„Kisiel owsiany”Składniki:


1 kg mąki owsianej, 2.5 l wody.

Sposób wykonania:


    Mąkę zaparzyć 2 l wrzątku i odstawić w ciepłe miejsce, aby zakisiło się. Rano dodać ok. 2 szkl. ciepłej przegotowanej wody, rozmieszać i przecedzić przez sito, mocno wygniatając. Łuski odrzucić, a płyn wlać do garnka i gotować, ciągle mieszając, ok. 20 - 30 min. Następnie zlać do miski i odstawić w zimne miejsce do stężenia.

    Gęsty kisiel podaje się do gotowanych ziemniaków jako danie postne, natomiast jako wigilijne polewało się utartym i osłodzonym makiem. W inne dni podsmażano na tłuszczu ze skwarkami i cebulą i podawano do ziemniaków lub z chlebem.

    Inne gospodynie radzą używać płatków owsianych zamiast mąki. Jedna z nich podaje następujące proporcje: 30 dag płatków owsianych, 0.5 l przegotowanej ciepłej wody, łyżka cukru, odrobina soli, 1 - 2 łyżeczki drożdży. Składniki wymieszać i zostawić na noc, na drugi dzień przetrzeć je przez sito i gotować, dodając trochę soli, cukru i kwasku cytrynowego. Kisiel ten ma być doskonały do kanapek z wędliną. Inna gospodyni radzi taki zakwas z płatków owsianych pić osobom starszym i chorującym na nadciśnienie. Zachowa się zdrowie i dobre samopoczucie przez okrągły rok, jeśli przez miesiąc będzie się wypijało szklankę zakwasu dziennie.


[Komentarzy: 1]
Kuchnia polska © 2002 - 2012