random
random
random
random

„Fjallagrasaflatbrauð - islandzki chlebek z fjallagrös”Składniki:


1 szkl. fjallagrös (mierzona po namoczeniu - fjallagrös to odmiana porostów), 1.5 szkl. mąki żytniej, 0.5 szkl. mąki jęczmiennej, szczypta soli.

Sposób wykonania:


    Namoczyć porosty (1 szkl. namoczonych porostów odpowiada ok. 2 szkl. suchych) przez kilka minut w letniej wodzie aby zmiękły, osączyć i posiekać. Wymieszać z mąkami i solą. Mieszać, dodając stopniowo gotującą wodę, aż do uzyskania twardego, sprężystego ciasta. Podzielić je na 12 równych części. Rozwałkować cienko i wyciąć okrągłe placki średnicy ok. 20 cm. Nakłuć je widelcem.

    Dawniej pieczono chlebek na gorących kamieniach albo wprost na niedopalonych pozostałościach z pieca. Dziś możemy wykorzystać do tego celu płytę kuchni elektrycznej albo patelnię. Chlebek piecze się na dużym ogniu do momentu, aż zaczną się na nim pojawiać (od spodu) czarne plamki. Wtedy przewrócić go i piecz drugą stronę. Po upieczeniu, chlebki powinny być ułożone w stos i owinięte w folię lub wilgotną ściereczke. Inaczej staną się twarde i kruche, a powinny być raczej "gumiaste".

    Najsmaczniejszy fjallagrasaflatbrauð jest podawany na ciepło z dużą ilością masła i sera albo na zimno z masłem i cienkimi plasterkami wędzonej baraniny.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012