random
random
random
random

„Jarmuż z kiełbasą z móżdżków”Składniki:


2.5 l wody, 2.5 kg jarmużu bez grubych łodyg, 0.25 dag oleju, 37.5 dag pokrojonej w kostkę cebuli, 0.7 l rosołu, 37.5 dag pokrojonego w kostkę schabu, 4 kiełbaski z móżdżków, 2.5 dag płatków owsianych, sól, biały pieprz mielony, średnioostra musztarda.

Sposób wykonania:


    5 min. Przykryć pokrywką, zmniejszyć ogień i gotować do miękkości. Od czasu do czasu dolewać trochę wody. Odcedzić i drobno pokroić. Następnie podsmażyc na oleju cebulkę, dodać do niej jarmuż, zalać rosołem i dodać schab. Gotować jeszcze ok. godziny. Kiełbaski z możdżków gotować razem z jarmużem. Po ok. 20 min. wyjąć je a jarmuż zagęścić płatkami. Doprawić solą, pieprzem i musztardą. Podawać z ziemniakami.

    Notatka: Jarmuż zwany również kapustą pastewną, to bomba witamnowa zawierająca dużo białka i węglowodanów. Wraz z pierwszym mrozem mają miejsce zbiory tego zdrowego, zimowego warzywa i rozpoczyna się czas jarmużu. Na północy i w północno-zachodnich Niemczech jedzenie jarmużu z kapustą i kiełbaskami to stary, towarzyski obyczaj. Często połączony jest z dłuższą wędrówką "drogą jarmużową", która zgodnie z tradycją kończy się w wiejskim zajeździe. Tam też mają miejsce o późnej godzinie wybory "króla i królowej jarmużu", którzy są zobowiązani do organizacji "jedzenia jarmużu" w następnym roku.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012