random
random
random
random

„Krem z białego wina - deser dynastii Welfów”Składniki:


Krem: 75 dag mleka pełnotłustego, 2.5 dag cukru I, 5 lasek wanilii, 5 dag skrobi ziemniaczanej, 12 dag białka, 10 dag cukru II.

Polewa: 3 listki żelatyny, 5 dag białego wina, 2.5 dag cukru I, sól, sok z cytryny, 2.5 dag budyniu waniliowego w proszku, 8 dag żółtek, 0.5 jajka, 4 dag cukru II.

Sposób wykonania:


    Polewa: składniki na krem i polewę odważyć. Żelatynę rozpuścić w zimnej wodzie. Wanilię wyskrobać z przeciętych wzdłuż lasek wanilii. Skrobię ziemniaczaną rozprowadzić w 10 dag mleka, budyń waniliowy zmieszac z 5 dag białego wina.

    Krem: 75 dag mleka, wanilię i 2.5 dag cukru zagotować. Mleko zagęścić z poprzednio przygotowaną skrobią z mlekiem. Z białek i cukru II ubić pianę i ostrożnie połączyć ją z kremem. Rozlać do miseczek i odstawić do zastygnięcia. Cukier I, sól i sok z cytryny zagotować. Wino zagęścić budyniem waniliowym. Dodać do kremu rozpuszczoną żelatynę. Żółtka, całe jajka, cukier II ubić na pianę i domieszać do deseru. Gotowy krem z wina nałożyć na uprzednio przygotowaną masę ze skrobi ziemniaczanej.

    Notatka: Kolory żółty i biały to barwy herbu dynastii Welfów. Ku ich czci został wykreowany ten typowy dolnosaksoński deser. Dynastia Welfów to najstarszy ród arystokracyjny w Europie. W 1636 r. siedzibą Welfów stał się Hanower. Ród ten przekazał potomności jako wyraźne świadectwo jego zmiennych dziejów takie okazałości jak ogród dynastii Welfów, pałac dynastii Welfów, ogród Herrenhäuser Gärten oraz zamek w Marienburgu. Marienburg jest nadal siedzibą rodu Welfów, którego najbardziej prominentnym reprezentantem jest książę Hanoweru Ernst August.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012