random
random
random
random

„Barszcz wigilijny - czerwony i postny”Składniki:


0.5 l kwasu buraczanego, włoszczyzna bez kapusty, pieprz sól, ziele angielskie, liść laurowy, kilka suszonych grzybków, 5 buraków, 2 ząbki czosnku.

Kwas: 1.5 buraków, kromka razowego chleba, 3 łyżeczki soli.

Sposób wykonania:


    Barszcz przyrządza się na naturalnym kwasie z buraków. Na kwas bierze się obrane i pokrojone w plastry surowe buraki, które układa się w słoju szklanym i zalewa letnią wodą z dodatkiem soli. Na wierzch kładzie się kromkę razowego chleba (aby spowodować proces kiszenia). Słój należy nakryć gazą i ustawić w ciepłym miejscu. Po 4 - 5 dniach ostrożnie usunąć pianę, a gotowy, klarowny kwas przelać do butelek i szczelnie zamknąć. Tak przygotowany kwas w ciemnym i chłodnym miejscu można przechowywać nawet przez kilka miesięcy.

    Barszcz: umyte grzyby zalać na noc wodą, następnie ugotować, odcedzić. Z włoszczyzny, przypraw i buraków ugotować wywar i połączyć go z wywarem z grzybów. Dodać kwas buraczany, podgrzać do wrzenia (nie gotować, aby nie stracił koloru), doprawić do smaku solą, mielonym pieprzem i ewentualnie cukrem. Przed podaniem dodać zmiażdżony czosnek. Przecedzić przez ułożone na sicie pokrojone surowe buraki, dla pięknego koloru. Podaje się z uszkami z grzybowym nadzieniem lub pieczonymi krucho-drożdżowymi pierożkami.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012