random
random
random
random

„Chlebek pitta”Składniki:


0.5 kg mąki, 0.5 paczki drożdży instant (lub zaczyn: 2 dag drożdży, łyżka cukru, kilka łyżek mleka), łyżeczka soli, tyle ciepłej wody, by otrzymać niezbyt twarde ciasto, 3 łyżki oliwy, 2 łyżeczki cukru, łyżeczka soli, oliwa do smarowania blachy.

Sposób wykonania:


    Jeśli drożdże zwykłe, to robimy zaczyn - drożdże mieszamy z cukrem, kilkoma łyżkami mleka, łyżką mąki i odstawiamy w ciepłe miejsce - po ok. 20 min. Jeśli podwoi swoją objętość i zacznie się lekko ruszać, znak iż jest gotowy.

    Do miski wsypujemy mąkę, dodajemy zaczyn lub drożdże instant i resztę pozostałych składnikow i ok. szkl. wody, i wyrabiamy ciasto. W trakcie wyrabiania dodajemy ostatecznie tyle wody, by otrzymać elastyczne, miękkie ciasto. Kiedy ciasto jest błyszczące i bardzo gładkie, wyjmujemy je z miski, miskę nacieramy oliwą i ponownie do niej wkładamy ciasto, a całość wkładamy do dużej torby foliowej i szczelnie ją zamykamy.

    Ciasto odstawiamy na 2 h w ciepłe miejsce. Potem ciasto dzielimy na ok. 12 porcji i każdą z nich rozwałkowujemy na placek o grubości 0.5 cm - nie powinien być cienki, bo chlebki będą się palić podczas pieczenia. Placki odkładamy na bok do wyrośnięcia na ok. 30 min. W tym czasie nagrzewamy piekarnik do 230°C. Kiedy placki podrosną, do piekarnika wkładamy blachę na 3 - 4 min. - powinna być mocno nagrzana. Wyjętą blachę spryskujemy oliwą i kładziemy na niej chlebki i smarujemy wodą.

    Chlebki piec ok. 5 - 6 min. - powinny mocno urosnąć i być lekko złociste - podczas pieczenia trzeba je sprawdzać co chwilę, bo się naprawdę szybko pieką.


[Komentarzy: 1]
Kuchnia polska © 2002 - 2012