random
random
random
random

„Zupa solianka”Składniki:


600 g mięsa (wołowiny oraz wieprzowiny i cielęciny) - w grę wchodzą głównie mięsa dość szlachetne - może też być mięso z drobiu, 100 g szynki - dobrej wędzonki itp., 3 kiszone ogórki - ew. 1 konserwowy, 2 cebule, kostka masła, 4 łyżki śmietany, 20 oliwek (zielonych), kilka łyżek przecieru pomidorowego, 100 ml białego wytrawnego wina, 50 g oleju, kilka ząbków czosnku, cytryna, ew. mały pęczek włoszczyzny, ziele angielskie, kminek, sól, pieprz.

Sposób wykonania:


    Są dwie szkoły.

    Jedna każe wszelkie gatunki mięsą pokroić w paseczki i przesmażyć na oleju wraz z posiekaną cebulą. Osobno pokroić i przesmażyć wędlinę, a nastepnie zalać wszystkie smażone składniki 2 l wywaru lub po prostu zimnej wody i gotować przez 0.5 h. Receptura jest zbliżona do Boeuf Stroganowa: do garnka z ugotowanym mięsem dodać przesmażony na maśle (0.5 kostki) koncentrat i czosnek, dolać wino, dodać przyprawy, a na koniec dorzucić ogórki: obrane, pokrojone w paseczki i uduszone na reszcie masła. Do talerza włożyć kilka oliwek, łyżkę śmietany, kawałeczki obranej i drobno pokrojonej cytryny. Całość zalać zupą.

    Druga szkoła każe osobno ugotować wołowinę z zielem angielskim, kminkiem i pieprzem (również gotować 0.5 h), następnie dodać włoszczyznę i przesmażoną cebulę oraz pozostałe mięso. Mięso można pokroić po ugotowaniu. Do garnka wrzucić ugotowane i pokrojone mięso, oliwki, pokrojone jarzyny oraz wędlinę i podduszone na maśle ogórki. Całość razem gotować.

    Solankę podawano często z cynaderkami cielęcymi, posypaną zieleniną i z dodatkiem chleba. Jak widać nie jest to wiktuał z wiejskiego stołu (nazwa pochodzi od "sieło", czyli wieś).


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012