random
random
random
random

„Królik ze śliwkami suszonymi”Składniki:


Składniki do 1 combra i udek z królika: 5 dag mąki, 10 dag smalcu, 15 dag suszonych śliwek, 10 dag cebuli, sól, pieprz, 2 goździki, 0.5 szkl. czerwonego wytrawnego wina, ok. 1 l zsiadłego mleka.

Zaprawa jarzynowa: po 5 dag marchwi, selera, pietruszki i cebuli, 2 - 3 listki laurowe, 5 szt. ziela angielskiego, 2 łyżki oleju.

Sposób wykonania:


    Comber z udkami umyć, włożyć do garnka, zalać mlekiem zsiadłym, przykryć przykrywką i wstawić do lodówki na 2 dni, codziennie zmieniając położenie mięsa. Ze skruszałego mięsa odciąć błony. Mięso natrzeć jarzynami pokrojonymi w cienkie plasterki i rozmiażdżonymi przyprawami oraz dobrze wygniecionymi z olejem. Następnie włożyć do garnka, przykryć pokrywką i wstawić do lodówki na 8 - 10 h. Po tym czasie z mięsa usunąć jarzyny, posolić, oprószyć solą, pieprzem, mąką i szybko obsmażyć na gorącym tłuszczu. Pod koniec smażenia dodać drobno pokrojoną cebulę. Całość przełożyć do brytfanny. Dodać lekko namoczone śliwki, goździki i ok. 0.5 szkl. wody. Brytfannę przykryć i piec w dobrze nagrzanym piekarniku, polewając często wytworzonym sosem. Pod koniec pieczenia dodać wino. Upieczone mięso wyjąć i wyporcjować. Sos przetrzeć przez sito (zostawić po 1 - 2 ładne śliwki na porcję, do dekoracji), doprawić do smaku, zalać wyporcjowane mięso i chwilę gotować. Do królika ze śliwkami podaje się ziemniaki lub kluski ziemniaczane, sałatki i surówki jarzynowe.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012