random
random
random
random

„Chleb wiejski na zakwasie”Składniki:


1 kg mąki żytniej (ok. 3 szkl.), 500 g mąki pszennej, 500 ml serwatki lub zakwasu, 250 ml mleka, 1 łyżka miodu, 0.5 łyżki soli, kminek, czarnuszka, odrobina ziarna sezamowego lub otrąb.

Zakwas: 300 g mąki żytniej, kawałek skórki razowego chleba, 500 ml przegotowanej wody.

Sposób wykonania:


    Mąkę przesiać kilka razy, aby nabrała pulchności. Dodać wszystkie składniki, dokładnie wymieszać i wyrobić, aż do uzyskania jednolitego ciasta (można użyć malaksera). Wyrobione ciasto odstawić w ciepłe miejsce na posypaną mąką stolnicę, na ok. 2 h. Formować bochenki, które włożyć do posmarowanych tłuszczem form. Na dno można wsypać odrobinę sezamu lub otrąb. Formy z ciastem odstawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na ok. 0.5 h. Włożyć do maksymalnie nagrzanego piekarnika i piec ok. 30 min. Gdy się zrumieni i wyrośnie, zmniejszyć temp. do 100º C i piec jeszcze ok. 60 - 80 min.

    Zakwas: do kamiennego lub szklanego garnka wsypać mąkę, skórkę razowego chleba i zalać wodą. Wymieszać, odstawić w ciepłe miejsce na 3 - 4 dni. Po przelaniu do butelki i szczelnym zamknięciu, można przechowywać w lodówce do 2 tygodni.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012