random
random
random
random

„Kutia II”Składniki:


1 szkl. pszenicy (koniecznie bez łusek), 1 szkl. maku, 0.5 szkl. miodu, 1 szkl. rodzynków, 1 szkl. orzechów mieszanych (włoskich lub laskowych i migdałów), ew. inne bakalie, wanilia, słodka śmietanka do polania.

Sposób wykonania:


    Uwagi: jeżeli chcemy przygotować tradycyjną polską Wigilię, wśród 12 obowiązkowych potraw na naszym stole nie może zabraknąć kutii. Ten bardzo słodki i sycący polsko-ukraiński deser nie jest zbyt trudny w przygotowaniu, choć trzeba przyznać, że trochę pracochłonny. Należy zabrać się do niego przynajmniej dzień przed Wigilią. W naszym przepisie nie dodajemy śmietanki do masy, żeby można było przechowywać kutię w lodówce przez kilka dni. Wtedy będzie cieszyć nasze podniebienia nie tylko podczas Wigilii, ale przez całe święta.

    Staropolską kutię przygotowywało się z pszenicy, maku (ale nie mielonego, tylko utartego w specjalnej donicy - makutrze), miodu, rodzynków, orzechów włoskich lub laskowych, migdałów i wanilii. W niektórych przepisach spotyka się także mleko lub śmietankę. Dziś, kiedy na polskim rynku dostępne są także inne bakalie, możemy dodać również suszone morele, daktyle czy skórkę pomarańczową. Mamy też znacznie ułatwione zadanie, jeżeli chodzi o mak - możemy kupić już zmielony zamiast moczyć go przez kilka godzin i mielić trzy razy maszynką.

    Wykonanie: pszenicę zalewamy wodą i odstawiamy na noc, żeby namiękła. Podobnie postępujemy z makiem, jeżeli nie kupiliśmy mielonego: zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na kilka godzin. Następnego dnia gotujemy pszenicę na małym ogniu aż stanie się miękka. Może to trwać kilka godzin i wymaga dość dużej ilości wody, żeby się nie przypaliła. Po ugotowaniu należy ją dobrze odsączyć, aby była sucha. Mak również odsączamy i mielimy trzykrotnie w maszynce. Jeżeli zaopatrzyliśmy się w mak już zmielony, to postępujemy według przepisu na opakowaniu - zwykle wystarczy go chwilę pogotować. Zarówno mak jak i pszenicę schładzamy, a następnie łączymy ze sobą i dodajemy miód. Miód powinien być płynny. Jeżeli nie jest, pomoże go upłynnić odrobina ciepłej wody. Rodzynki moczymy w wodzie przez 15 - 30 min., a następnie odsączamy. Orzechy i migdały parzymy i obieramy ze skórek, a następnie drobno siekamy. Teraz wystarczy już połączyć wszystkie składniki i dokładnie wymieszać. Powstałą masę należy schłodzić, można przechowywać ją przez kilka dni w lodówce. Kutię podajemy na zimno z dodatkiem, również schłodzonej, słodkiej śmietanki.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012