random
random
random
random

„Uszka do barszczu wigilijnego I”Składniki:


Ciasto: 2 szkl. mąki, 2 krople oleju słonecznikowego.

Farsz: 10 dag grzybów suszonych, 2 - 3 cebule, 2 łyżki masła, 1 łyżeczka oleju słonecznikowego, 2 jaja.

Sposób wykonania:


    Ciasto: wysypać mąkę na stolnicę przesiewając ją przez sito. Dodać 2 krople oleju i powoli wlać tyle letniej wody, aby ciasto dało się wyrabiać. Wyrabiać, dopóki nie znikną grudki. Ciasto jest dość elastyczne, więc trudno je wałkować. Żeby stało się posłuszne i nie kurczyło podczas wałkowania, nakryć je miseczką (można ją lekko podgrzać) i odstawić na 15 min.

    Farsz: grzyby (najlepsze są oczywiście prawdziwki) starannie umyć i ugotować w małej ilości wody, aż będą miękkie. Ostudzić i posiekać (nie miażdżyć!) bardzo drobno ostrym nożem. Pokroić drobno cebule. Na patelni rozpuścić łyżkę masła, dodać łyżeczkę oleju słonecznikowego (to podwyższa temperaturę wrzenia tłuszczu), wrzucić cebulę i udusić. Następnie wrzucić posiekane grzyby i wbić jaja. Posolić, popieprzyć, wymieszać dobrze na ogniu i odstawić. Gdy farsz ostygnie, dodać do niego ubitą na puch pozostałą łyżkę masła. Wałkować ciasto najcieniej, jak potrafimy. Wykrawać kieliszkiem małe placuszki. Nakładać farsz i ulepić uszka.

    Uszka, ponieważ są dość pracochłonne, najlepiej przygotować wcześniej i zamrozić. Układać je w odstępach 1 cm na deseczkach oprószonych mąką i zamrażć. Po zamrożeniu (ok. 1 h) pakować każdą deseczkę w worek foliowy przeznaczony do zamrażania jedzenia lub wsypać uszka jak kamyki. Woreczki zamknąć.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012