random
random
random
random

„Mostek cielęcy rolowany”Składniki:


1 mostek cielęcy - ok. 1.5 kg, 5 ząbków czosnku, miód, ostra papryka, tymianek, oregano, majeranek, sól, pieprz.

Farsz: 750 g mielonej cielęciny, 1 jajo, 250 ml wywaru (może być z kostki), ostra papryka, tymianek, oregano, majeranek, czosnek granulowany, sól, pieprz.

Sposób wykonania:


    Z mostka usunąć żebra (łatwiej to zrobić, kiedy mięso jest bardzo świeże): odkroić grubszy brzeg mięsa i wypychać kolejno kości, lekko nacinając błonę wzdłuż mostka. Następnie usunąć chrząstkę. Z kości i chrząstki oraz małej ilości wody przygotować wywar.

    Czosnek rozgnieść lub posiekać i wymieszać z papryką, solą, pieprzem i ziołami. Można też dodać sosu sojowego lub przyprawy typu maggi. Mięso natrzeć przygotowaną pastą, następnie posmarować miodem i odłożyć na 30 min. w chłodne miejsce, żeby nabrało aromatu.

    Farsz: do mielonego mięsa wbić jajo (wystarczy jedno, bo cielęcina sama w sobie jest kleista), dodać ten sam zestaw ziół i przypraw co do pasty oraz czosnek granulowany. Dolać stopniowo schłodzony wywar i wyrabiać farsz na jednolitą masę (można wyrobić w malakserze).

    Mostek wypełnić farszem, zwinąć, formując podłużną roladę, i gęsto obowiązać bawełnianym sznurkiem. Mięso ułożone w brytfannie wstawić do piekarnika nagrzanego do temp. 220 - 240°C, po 30 min. zmniejszyć temp. do 200°C. Piec jeszcze 90 min., polewając mięso wodą i wytworzonym sosem.

    Jeżeli pod koniec pieczenia mięso nie jest dość chrupkie, jeszcze raz wysmarować je miodem i chwilę piec. Po wyjęciu mostka z piekarnika usunąć sznurek. Mostek pokroić na porcje, polać wytworzonym sosem i podawać z ziemniakami nadziewanymi szpinakiem.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012