random
random
random
random

„Węgierska zupa rybna - halasle”Składniki:


1 karp, cebula, łyżka smalcu, małe rybki (okonie, płotki), czerwonej sproszkowanej papryki, kilka suszonych strąków ostrej papryki (cseresnia, lub czuszka), sól, pieprz.

Sposób wykonania:


    Karpia sprawić, usunąć kręgosłup, płetwy, wyfiletować. Cebulę przysmażyć na oleju z dodatkiem smalcu na jasno złoty kolor. Sporządzić wywar. Do niewielkiej ilości wody dodać małe rybki (okonie, płotki) lub jeśli ich brak, może być odpad z sprawiania karpia, gotować z przysmażoną uprzednio cebulą ok. 1 h. Dodać dużo czerwonej sproszkowanej papryki i kilka suszonych strąków ostrej papryki (cseresnia, lub czuszka), zupa powinna być bardzo ostra. Żadnych jarzyn ani ziemniaków nie dodawać. Wody powinno być nie za dużo, raczej żeby smak się dusił. Po godzinie cały wywar przetrzeć przez sito, dodać odpowiednią ilość wody - jak na zupę i w tym nie za bardzo rozcieńczonym smaku (powinien być lekko zawiesisty) gotować powoli przez ok. 20 min. dzwonka uprzednio sprawionego karpia. W razie potrzeby doprawić ostrą sproszkowaną papryką i pieprzem. Podawać na gorąco, najlepiej w specjalnym, podgrzewanym zastalonym spirytusem, kociołku do halasle.

    Przepis pochodzi od szefa kuchni restauracji "U Apostołów" z Budapesztu, z 1963 roku, kiedy Polacy byli tam bardzo serdecznie przyjmowani.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012