random
random
random
random

„Zupa rybacka - halaszle”Składniki:


1 kg karpia, 1 kg leszcza lub płoci lub innych ryb słodkowodnych, 2 cebule (20 dag), 2 papryki (40 dag), 1 łyżka przecieru pomidorowego, papryka w proszku, 1 czuszka, szczypta cukru, sól.

Sposób wykonania:


    Cebule obrać i pokroić w ćwiartki. Papryki umyć, oczyścić z gniazd nasiennych i pokroić. Łeb, ogon karpia oraz pozostałe ryby gotować wraz z cebulą papryką, aż wszystko się rozgotuje. Przetrzeć przez sito do drugiego garnka, w którym będzie się gotować zupa, a to, co zostało na sicie, zagotować w niewielkiej ilości wody i ponownie przetrzeć. Wywar doprawić mieloną papryką, czuszką i z umiarem przecierem pomidorowym. Karpia pokroić na dzwonka, odfiletować, posolić co najmniej na 1 h wstawić do lodówki. Wywar zagotować i włożyć do niego filety wraz z wydzielonym sokiem. Gotować na małym ogniu 10 min. W tym czasie nie należy mieszać zupy, aby nie połamać ryby. Przed podaniem delikatnie wycisnąć czuszkę, aby zupa nabrała ostrości. Doprawić solą i cukrem.

    Jest to przepis klasyczny. Im więcej gatunków ryb, również w postaci filetów (sum, tołpyga, amur), tym zupa jest lepsza. Na Węgrzech gotuje się halászlé w razmaity sposób. W dorzeczu Cisy wywaru się nie przeciera, tylko starannie wyjmuje łeb, szkielet i ości ryb. Na południu natamiast do zupy dodaje się makaron łazanki lub wstążki.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012