random
random
random
random

„Faworki Alkminy”Składniki:


0.5 kg mąki, 8 żółtek, 1stołowa łyżka spirytusu (lub rumu), 1 płaska łyżeczka soli i tyle gęstej śmietany - aby ciasto było dość twarde i elastyczne, cukier puder i cukier z prawdziwą wanilią do posypania, ok. 2 l oleju do smażenia.

Sposób wykonania:


    Z mąki, żółtek, soli, spirytusu i śmietany zagnieść ciasto. Wyrabiać długo i starannie, można tłuc w nie wałkiem. Po przekrojeniu ciasta, muszą być widoczne w środku liczne pęcherzyki powietrza. Urywać małe kawałki ciasta i rozwałkowywać najcieniej, jak tylko się da. Radełkiem lub nożem wykrawać prostokąty o wymiarach ok. 3 na 12 cm, na środku każdego faworka wyciąć otwór o długości 3 - 5 cm, przez który przewlec jeden koniec i smażyć partiami na rozgrzanym oleju z dwóch stron na złoty kolor.

    Osuszyć z tłuszczu na ręczniku papierowym, przełożyć na talerz i posypać cukrem pudrem wymieszanym z wanilią. Postępować tak do całkowitego zużycia ciasta, wymieniając co jakiś czas olej na patelni na świeży. Nie wykrawać na raz dużej ilości faworków, bo wyschną w trakcie oczekiwania na smażenie i będą potem twarde!

    Z podanych składników wychodzi bardzo dużo faworków więc można zmiejszyć proporcje o 50%. Zyczę smacznego.

    Autorem przepisu jest alkmina (mailto: alkmina@wp. pl).


[Komentarzy: 1]
Kuchnia polska © 2002 - 2012