random
random
random
random

„Torcik z kremem cytrynowym ”Składniki:


4 jajka, 250 g cukru, szczypta soli, 60 g mąki, 30 g mielonych orzechów laskowych, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, 6 łyżeczek żelatyny, 2 cytryny (można je zastąpić pomarańczami i będzie krem pomarańczowy ale powinny być nie za słodkie - krem i tak wyjdzie słodki), 850 g śmietany kremówki, 1 cukier waniliowy, 20 g siekanych orzechów laskowych.

Sposób wykonania:


    Oddzielić białka od żółtek, białka ubić na sztywno, dodając 100 g cukru i sól. Kolejno wlać żółtka. Mąkę wymieszać z orzechami i proszkiem do pieczenia, wsypać do masy. Rozłożyć na blasze wysmarowanej masłem i wysypanej bułką tartą. Piec przez 15 min. w temp. 175°C. Po wystudzeniu wyłożyć na deseczkę.

    Rozpuścić żelatynę w wodzie. Zetrzeć skórkę z jednej cytryny, wycisnąć sok z dwóch cytryn.

    Ubić na sztywno 750 ml śmietany, dosypując resztę cukru. Dodać skórkę i sok z cytryny. Na końcu dodać żelatynę, delikatnie wymieszać.

    0.75 kremu rozłożyć na cieście. Pokroić wzdłuż na ok. 6 cm szerokości paski. Jeden z pasków zrulować, położyć na środku podstawki do tortów. Pozostałe paski owinąć naokoło środkowej roladki. Nałożyć kołnierz, na górę nałożyć pozostałą część kremu. Chłodzić przez 2 h.

    Zdjąć kołnierz. Ubić pozostałą część śmietany z cukrem waniliowym. Tak ubitą śmietaną posmarować brzegi tortu. Brzegi ciasta posypać posiekanymi orzechami.

    Ja kołnierza do tortów nie posiadam dlatego też używam folii aluminiowej. Składam ją na trzy i owijam naokoło tortu.

    Autorem przepisu jest Wróbelek (mailto: ania_wrobelek@interia.pl).


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012