random
random
random
random

„Niemożliwie lekkie i puszyste ciasto drożdżowe lub 2 chałki”Składniki:


500 g mąki, 250 ml mleka (w zależności od suchości mąki), 75 g masła, 21 g świeżych drożdży, 2 - 3 żółtka (białko odstawić na bok), 75 g cukru, szczypta soli, garść rodzynek w rumie (jeśli lubisz).

Sposób wykonania:


    Masło rozpuścić na patelni, mleko zagrzać. Drożdże rozpuścić na kremowo w mleku (temp. mleka do 30°C). Resztę mleka wymieszać z ciepłym masłem, żółtkami i cukrem. Mąkę doprawić szczyptą soli. Mleko i mąkę razem wymieszać z tymi dodatkami, dodać roztwór z drożdżami.

Wszystko szybko, dokładnie wymieszać (ubić), aż pojawią się pęcherzyki powietrza i ciasto będzie odstawało od miski. Postawić w ciepłym (naprawdę ciepłym) miejscu do wyrośnięcia - powinno 3-krotnie się powiększyć. W przeciągu 2 h czynność tą powtórzyć jeszcze 2-krotnie: przed wyłożeniem ciasta na blachę (jeśli robimy chałkę, to każdą część warkocza należy skręcić w sobie podobnie jak się pranie wykręca, tylko delikatnie i nie wyciągać na długość) przeciąć ciasto ostrym nożem wzdłuż na 1/5 głębokości. Zostawić jeszcze na 0.5 h do wyrośnięcia. Posmarować roztrzepanym białkiem. Posypać kruszonką lub płatkami migdałowymi, albo też polukrować. Piec w piekarniku nagrzanym do 185°C ok. 40 - 45 min. Przez pierwsze 15 - 20 min. polecam ciasto przykryć papierem do pieczenia.

Autorem przepisu jest Sara2 (mailto: sara22290@poczta.onet.pl).


[Komentarzy: 2]
Kuchnia polska © 2002 - 2012