random
random
random
random

„Karp smażony II”Składniki:


1 karp wadze ok. 1.5 kg, trochę mąki, sól, masło i olej.

Sposób wykonania:


    Zeskrobać łuski ostrym nożem "pod włos". Wypatroszyć uważając na żółć. Odciąć łeb i płetwy. Umyć i pokroić w dzwonka 3 - 4 cm. Wytrzeć do sucha, natrzeć solą i odłożyć w chłodne miejsce na 1 h.

    Na patelni rozgrzać olej i dodać do niego kawałek masła. Dzwonka ryby obtaczać w mące i kłaść na dobrze rozgrzaną patelnię. Smażyć kilka minut po każdej stronie na średnim ogniu. Teraz zmniejszamy ogień, wlewamy na patelnię 2 łyżki wody i przykrywamy pokrywką na kilka minut.

    Jeśli jest dużo ryby do podania, to jest na to sposób. Smażyć ją wcześniej, jak wyżej napisano. Ułożyć wszystkie kawałki w kamionkowej formie wysmarowanej masłem z kilkoma łyżkami wody. Przykryć formę folią i włożyć w równomiernie ogrzany piekarnik. W ten sposób karp może poczekać do momentu podania na stół - jednocześnie spokojnie dochodząc.

    Karpia ułożyć na półmisku. Oddzielnie podawać wigilijną kapustę i pieczywo, które jest bardzo przydatne przy manewrach oczyszczania ryby z ości.

    Uwagi. Przy czyszczeniu ryby nie zapomnieć o schowaniu kilku łusek do portfela. Ich obecność pomaga w przyciąganiu pieniedzy przez cały rok. Warunkiem koniecznym jest jednak, aby był to karp wigilijny.

    W powyższy sposób smażyć większość ryb, nie tylko karpia wigilijnego.


[Komentarzy: 0]
Kuchnia polska © 2002 - 2012